tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 23 października 2017

,,Tego lata w Zawrociu” - Hanna Kowalewska - recenzja

Okładka książki Tego lata, w ZawrociuHanna Kowalewska to poetka i powieściopisarka, która znana jest z wielu powieści i tomów poezji, jednakże zasłynęła ona swoją bestsellerową serią o Zawrociu.

Pierwszy tom tej serii pod tytułem: ,,Tego lata w Zawrociu” to powieść, która porusza przede wszystkim tematykę rodzinnych tajemnic i sporów, jednakże równocześnie przepełniona jest harmonią i pewnego rodzaju wewnętrznym spokojem, który zdecydowanie udziela się czytelnikowi. 

Główna bohaterka - Matylda przyjeżdża do Zawrocia, gdyż odziedziczyła w spadku po swojej babce ogromną posesję i wszystko, co dotychczas do niej należało. Sytuacja wydawałaby się dość standardową, aczkolwiek Matylda nigdy nie miała okazji, aby poznać swoją babkę, która delikatnie mówiąc była dość specyficznym człowiekiem. Kobieta bowiem jeszcze za życia wzbudzała wiele kontrowersji, darzyła większość ludzi pogardą i nienawiścią, przez co bywała głównym tematem plotek w Zawrociu. Dlatego, jak na kobietę z tak mocnym i trudnym charakterem, wyrażając swoją ostatnią wolę, tym razem po raz ostatni wzbudziła sensację wobec swojej osoby. 

Jednakże co takiego kierowało jej działaniami, skoro przecież nawet nie znała i nigdy nie chciała poznać własnej wnuczki? 
Czy naprawdę była tak nieczułą i bezuczuciową osobą, za jaką powszechnie uchodziła? 

Właśnie to za zadanie ma odkryć Matylda, choć trzeba przyznać, że nie będzie jej łatwo, gdyż już od samego początku będzie musiała stawić czoła rodzinie, która żyła w przekonaniu, że odziedziczy cały majątek swojej krewnej. Odkrycie prawdy w pewnym stopniu umożliwią jej pamiętniki -  zarówno babki, jak i dziadka, z których dowie się, co tak naprawdę uważało każde z nich o poszczególnych osobach i sytuacjach rozgrywających się w rodzinie. Z biegiem czasu Matylda zmienia swój pogląd o babce, gdyż kiedy poznaje jej nigdy niewypowiedziane i głęboko skrywane myśli, niektóre sprawy wyglądają nagle zupełnie inaczej, niż na początku. Aczkolwiek ciężko jest poznać i oceniać czyjeś poglądy tylko na podstawie paru zapisków. Tak więc, czy główna bohaterka odkryje prawdę na temat własnej rodziny, a może te tajemnice zostały zabrane wraz z jej babką do grobu?

,,Tego lata w Zawrociu” to książka, która wzbudzała we mnie skrajne emocje, dlatego że wielokrotnie nie zgadzałam się z wyborami podejmowanymi przez główną bohaterkę, co tym bardziej popychało mnie w stronę kolejnych stron. Ta książka to dość ciekawa i interesująca opowieść o zawiłych rodzinnych relacjach, które z pewnością zaciekawią nie jedną osobę. Uważam, że warto ją przeczytać, chociażby dlatego, żeby sprawdzić jakie emocje wzbudzi właśnie w Tobie.

 Serdecznie polecam

Julia,17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz