tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 20 października 2017

"Lirogon" - Cecelia Aheern - recenzja

Okładka książki LirogonAutorka w powieści „Lirogon” posługuje się wysokiej klasy epiką, sprawiając że utwór przesiąknięty jest najróżniejszymi emocjami, ukazując uczucia bohaterów oraz ich zmiany na każdym kroku. 

Książka Cecelii Ahern przedstawia problem niespotykany w żadnej z książek gatunku młodzieżowego, co czyni ją doprawdy wyjątkową. Płynne zmiany narracji sprawiają, iż możemy zobaczyć toczącą się akcję oczami praktycznie każdego z bohaterów. W fabule powieści wykorzystane są minimalne motywy fantastyczne, ale w taki sposób, że zostały one wtopione w świat rzeczywisty i nie wydają się one nadnaturalne.

Tytułowa bohaterka o pseudonimie Lirogon jest nieśmiałą dziewczyną, ukrytą przed światem dla własnego dobra, posiadającą niezwykłe zdolności. Laura potrafi odtwarzać dźwięki usłyszane z otoczenia, w sposób identyczny z pierwotnym. Pewnego dnia grupa filmowców nagrywających film dokumentalny o ojcu dziewczyny i jego bracie znajduje jej domek pośród drzew. Od tej pory cały jej świat obraca się do góry nogami. Zaczynając od Solomona, dźwiękowca, chłopaka Bo – reżyserki, do którego nieśmiała Laura zaczyna pałać nieznanym dla niej uczuciem, pragnąc być cały czas blisko niego. Chłopak natomiast pomimo innego życia, zainteresowań, pragnień, cały czas chce chronić dziewczynę przed ogromem otwierającego się przed nią świata.

Zafascynowana niesamowitymi umiejętnościami Lirogon, Bo decyduje się nakręcić o niej film dokumentalny. Laura postanawia wyjechać razem z nimi. Przez pewien czas udaje się wraz z Solomonem do jego domu rodzinnego, gdzie wzbudza zachwyt jego najbliższych. Relacja tych dwojga się pogłębia, a czekająca w Dublinie reżyserka planuje coraz to bardziej skomplikowane części filmu myśląc o swoim chłopaku. 

Czy Solomon z Laurą odnajdą się w uczuciach jakie wobec siebie okazują? Co stanie się z Bo i filmem? 

Tego na pewno dowiecie się czytając tę książkę.

Serdecznie zachęcam do sięgnięcia po tę powieść. Zadziwiająca, napisana płynnym, dobrze czytającym się językiem, posiadająca wartką akcję, jasną i przejrzystą dla czytelnika. Historia głównej bohaterki jest wciągającą, a lektura książki lekka, pozwalająca oderwać się od czytania w dowolnym momencie. Sposób pisania Cecelii Ahern naprawdę mi się spodobał i chętnie sięgnę również po jej najbardziej znaną powieść „Love Rosie”


Monia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Akurat. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz