tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 11 grudnia 2017

,,Wszystko, tylko nie mięta'' - Ewa Nowak - recenzja

Wszystko tylko nie miętaRodzina Gwidoszów to zwykła, polska rodzina. Prawda? No, może nie do końca...Każdy z jej członków jest niezwykły na swój sposób.

Mama, Joasia, nieco szalona, mająca tysiące nowych pomysłów na minutę. W tym momencie powzięła sobie za cel zdrowe żywienie swojej rodziny. W praktyce oznacza to pożegnanie tłustych, polskich dań, a powitanie pełnej witamin zupy porowej. Pytanie tylko, jak długo ona wytrzyma w swoim mocnym postanowieniu?

Jej maż, Mariusz, ze spokojem wita wszystkie pomysły żony. Uważne słucha, zarówno jej, jak i swoich dzieci. W tym wszystkim jest jeszcze babcia, która potrafi zjednać sobie każdego i wie o świecie więcej niż ktokolwiek.

W centrum ich życia są oczywiście dzieci. A jest ich trójka. Kuba, tegoroczny maturzysta, zwany szkolnym casanovą. Ten rok może być dla niego przełomowy, nie tylko ze względu na nadchodzący egzamin. 

Czyżby oznaczało to miłość?

Malwina z kolei zaczyna właśnie naukę w liceum. Oznacza to dla niej zupełnie nowe problemy, ale i ludzi wokół niej. Marzy o tym, by w końcu znaleźć chłopaka, ale wygląda na to, że aby móc odwzajemnić uczucie kogoś innego, trzeba najpierw pokochać siebie.

Z kolei Marysia ma pięć lat, jest rezolutna i ciekawa świata. W rodzinie Gwidoszów jest prawdziwym oczkiem w głowie, które rozjaśnia dzień.

To nie wszyscy lokatorzy...Bowiem do całej tej gromady należą jeszcze kot Pies i pies Łapa. Tak, dobrze przeczytaliście. Nawet zwierzęta w tej rodzinie nie mogą być zwykłe.

To kochająca rodzina, jednak nie można w tym domu zaznać za dużo spokoju. Zawsze ktoś się kręci, zagląda i komentuje. Ale może to i dobrze...?

Jak Kubie uda się dotrwać do matury?
Czy Malwinie uda się przetrwać pierwszy rok liceum i zaakceptować samą siebie?
Czy rodzice będą w stanie odpowiedzieć na trudne pytania Marysi?
Poznajcie rodzinę Gwidoszów w powieści Ewy Nowak ,,Wszystko, tylko nie mięta''.

Ewa Nowak to polska pisarka, której książki są znane i lubiane przez młodzież. I to właśnie do młodzieży są one głównie skierowane. ,,Wszystko, tylko nie mięta'' to debiutancka powieść pani Nowak, wydana w 2009 roku. Książka ta napisana jest lekkim językiem, bardzo dobrze się ją czyta, a bohaterowie bardzo szybko stają się postaciami z krwi i kości. Ewa Nowak leciutko dotyka poważnych tematów takich jak zaburzenia odżywiania czy problemy związane z dorastaniem bez jednego rodzica. Jednak z racji tego, że jest to powieść przeznaczona dla młodzieży, rozumiem, że te tematy nie mogły zdominować całej książki. Myślę, że ,,Wszystko, tylko nie mięta'' to świetna propozycja lektury dla dzieci od 4, 5 klasy podstawówki. Uważam, że już dla licealistów ta powieść może wydać się nieco zbyt dziecinna.


Katia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz