tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 9 stycznia 2012

"Jest super!" - Agnieszka Sikorska- Celejewska - recenzja

Głównymi bohaterkami książki "Jest super" Agnieszki Sikorskiej-Celejewskiej są Jagoda i Dorota. Dziewczyny zdały maturę i postanowiły, że zaczną nowy rozdział w swoim życiu.  Wyjeżdżają  do Bydgoszczy szukać pracy i oczywiście z pragnieniem, by poczuć smak wolności. 

 "Jest super" to książka opowiadająca o współczesnej dorastającej  młodzieży, która sądzi że dorosłość jest łatwa i nie niesie ze sobą żadnych konsekwencji. Jagoda i Dorota nie rozpoczynają studiów, więc tym  trudniej jest im zaaklimatyzować się w mieście, gdzie co druga osoba na ulicy jest studentem i ma z tego powodu przywileje. Dziewczyny myślały, że prędko znajdą pracę, mieszkanie, nowych przyjaciół ... ale boleśnie okazuje się,  że nawet znalezienie lokum  je przerasta.

Wielu nastolatków  sądzi, że jak będą pełnoletni, nie będą mieszkać z rodzicami,  to będą  mogli robić to co chcą i  będą szczęśliwi i że to najwspanialsza rzecz, która może  ich spotkać . Nikt nie będzie im mówił co mają robić, kiedy mają kłaść się spać . Tymczasem rzeczywistość  jest inna. 

Na początku czytając o  poczynaniach dziewczyn czytelnik ma wrażenie, że ta próba usamodzielnienia się, je przerasta  i dziewczyny zrezygnują i wrócą do domu. Czytając dalej jednak odnosimy inne wrażenie dziewczyny z biegiem czasu uczą się na błędach, choć wiele je to kosztuje... 

Bardzo podoba mi się stosunek autorki do młodzieży, bo coraz częściej ludzie starsi nie potrafią  zrozumieć młodzieży, która chce się usamodzielnić i zacząć nowe życie z dala od rodziców. Autorka  nie ukazuje takiej młodzieży,  jako nieudaczników, którzy nie potrafią zawalczyć o swoje marzenia i których cała sytuacja przerasta. Wręcz przeciwnie, ona jakby pokazuje, że można zacząć dorosłe życie zgodnie ze swoimi marzeniami jesli jest się tylko odpowiednio zdeterminowanym i odpowiedzialnym. Sądzę, że pisarka doskonale zrozumiała w czym jest problem i jak naprawdę wygląda świat nastolatka, który w jednej chwili musi nauczyć się żyć "samodzielnie".

Książka bardzo mi się podobała, jest napisana w bardzo prosty i zrozumiały sposób. Serdecznie wszystkim polecam zarówno tę książkę, jak i cała serię "Smak Dorosłości"!


Lily, 16 lat

Bardzo dziękuję Wydawnictwu Skrzat za tę książkę!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz