tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 stycznia 2012

"Wyprawa do kraju księcia Marginała" - Henryk Bardijewski - recenzja


Henryk Bardijewski – autor powieści, opowiadań, sztuk teatralnych i słuchowisk radiowych dla dorosłych oraz utworów dla dzieci, napisał przeczytaną właśnie przez mnie wspaniałą książkę!
„Wyprawa do kraju księcia Marginała” to zabawna opowieść o państwie nieco innym od tych, które znamy. O kraju, w którym wszystko jest na marginesie.
Do Marginalii (bo tak owo państwo się nazywa) dostają się w niewytłumaczalny sposób Kuba i Wojtek, oraz Ci, którzy wyruszyli na ich poszukiwanie: profesor Graf, Helenka i wreszcie woźny Mikołaj. Ten ostatni właśnie, swoją opowieścią w szkole spowodował całą przygodę. A miało być to zwykłe zastępstwo na lekcji geografii…
„Wyprawa do kraju księcia Marginała” to książka napisana z wielką wyobraźnią i humorem. Czyta się ją szybko, krótkie rozdziały nie znudzą nikogo. Pełno tu wręcz filozoficznych przemyśleń: „…Zależy, jak na to spojrzeć powiedziała Helenka. – Z pewnego punktu widzenia margines może być w środku. Jeśli na przykład ustawimy trzy marginesy obok siebie, to jeden będzie środkowy”.

Książka spodobała mi się nie tylko dlatego, że opowiada o czymś innym, niż pozostałe lektury. Zaciekawiły mnie rozmowy prowadzone przez księcia Marginała, księżną Marginę, woźnego Mikołaja i profesora Grafa, które wprowadzają do opowieści rozważania na temat księstwa.

Myślę, że jest to lektura odpowiednia nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych. Niejeden rodzic chętnie poczyta ją swoim dzieciom na dobranoc.

TUTAJ możesz przeczytać fragment powieści.

Martyna, 12 lat

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu STENTOR

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz