tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 27 lutego 2012

"Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne" - Ian Stewart - recenzja


Ian Stewart obecnie ikona popularyzacji matematyki na świecie napisał kolejną świetną książkę, tym razem wydaną w Polsce pod chwytliwym tytułem „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne”. Trzeba przyznać że profesor Uniwersytetu Warwick wie jak zachęcać ludzi do matematyki. Wszystkie jego książki okazują się być hitami, nie tylko ze względu na treść, ale i żartobliwy sposób pisania autora.
 
Książka „Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne” na pewno nie jest dla wszystkich. Ludzie, którzy uważają się za anty matematycznych i na samą myśl o tej pięknej dziedzinie nauki,  dostają mdłości, powinni się trzymać od tej książki z daleka. Chociaż kto wie? Właściwie może coś by się zmieniło w ich patrzeniu na świat cyferek i równań, gdyby przeczytali tę książkę. Opowiada ona bowiem o problemach zupełnie innej materii. 

Dla mnie, miłośnika matematyki, lektura tej książki była niesamowitą przyjemnością. Problemy przedstawiane przez Stewarta nie tylko dotykają życia codziennego, ale pokazują jak uproszczone modele rzeczywistości pozwalają na odkrycie przełomowych zjawisk. 

Książka ta jest hołdem złożonym matematyce i fajnie obrazuje, że wbrew pozorom rozwiązywanie abstrakcyjnych problemów nie jest bezcelowe, że może przynieść wiele pożytecznego, a nawet przyczynić się do zmiany świata. 

Czytając tę książkę można też dojść do wniosku, z którym nie wszyscy się zgadzają, a mianowicie, że matematyka jest wszędzie, nawet w sposobie wiązania sznurówek i krojenia tortu, w bańkach mydlanych i plątających się kablach.

Lektura przyjemna, lekka i pouczająca. Naprawdę ciekawe problemy przedstawione w przystępny sposób.

Polecam wszystkim, którzy lubią poczytać o rozwiązaniach problemów życia codziennego w uporządkowany sposób, którzy lubią się pouśmiechać do książki, patrząc na rozwiązania abstrakcyjnych problemów. Wszystkim, którzy lubią matematykę i wszystkim, którzy są z nią na bakier. W końcu wszystkim tym, którzy lubią lekkie problemy, nie absorbujące zbytnio ich uwagi, ale też nie bezsensowne.

TUTAJ możesz przeczytać fragment książki. 

Deaveroman, 19 lat

Serdecznie dziękuje Wydawnictwu Prószyński i S-ka
za możliwość przeczytania tej wspaniałej książki!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz