tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 29 lutego 2012

"Woal" - Ana Veloso - recenzja


Ana Veloso z wykształcenia romanistka, znana jest szerszej publiczności jako pisarka. "Woal" to jej czwarta powieść, według krytyków zdecydowanie najlepsza.

 Fabuła osadzona jest w realiach XVII- wiecznej kolonii europejskiej w mieście Goa (Indie Portugalskie). Głównym bohaterem jest Miguel Ribeiro Cruz - młody, portugalski szlachcic, uciekający z ojczyzny przed skandalem obyczajowym. To właśnie on, jako drugi z synów bogatego kupca, postanawia zbadać finanse rodzinnej firmy i zdemaskować złodzieja, który od dłuższego czasu okrada filię kantoru, zajmującego się handlem przyprawami korzennymi. Nawet w najśmielszych snach, Miguel nie podejrzewa, że właśnie w  egzotycznym i zupełnie obcym kraju pozna największą miłość swego życia.

Kim jest tajemnicza dona Amba? Dlaczego zakrywa swą twarz woalem? Jest nieziemsko piękna, czy  może oszpecona? Miguel jest w pełni zdeterminowany znaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań. Z początku jest zrozpaczony, bo Amba nie dość, że traktuje go wyjątkowo chłodno, to jeszcze odmawia przyjmowania od niego podarków. Sytuacja zmienia się o 180 stopni, gdy Ribeiro Cruz zachorował na niebezpieczną chorobę tropikalną. Amba pielęgnuje go, przez co stopniowo Miguel wraca do zdrowia. 

 Ile potrzeba, by zakochać się bez pamięci?

Jak widać nie potrzeba nawet oglądać twarzy swojej wybranki, by wiedzieć, że nigdy nie czuło się niczego równie intensywnego do innej kobiety. Tragiczne dzieciństwo dony Amby, nie wypływa na to, że akcja przesiąknięta jest romantyzmem. Płomienne uczucie bogatego syna kupca portugalskiego do hinduski dodaje tylko pikanterii, gdyż to co zakazane lepiej smakuje. 

Polecam wszystkim podróżnikom i miłośnikom historii. Powieść "Woal" to bezcenne źródło wiedzy o zwyczajach i kulturze hinduskiej. Język jest stylizowany na gwarę kolonijną i bardzo częste są wtrącenia oryginalnych nazw hinduskich. Książka nie powinna sprawiać problemu również młodym czytelnikom. Idealna do poszerzenia horyzontów oraz obalenia stereotypów i nietolerancji religijnej.

Według mnie najciekawszym motywem jaki porusza Veloso jest Inkwizycja, ten temat dodatkowo mnie zaintrygował.

Wartka akcja i dawkowanie informacji o przeszłości głównych bohaterów są najlepszym magnesem, który nie pozwala oderwać się od tak zajmującej lektury.

Gryfka, 16 lat

To  dzięki Wydawnictwu Świat Książki mogłam przeczytać tę fascynującą lekturę!


2 komentarze:

  1. ksiażka świetna, czyta sie ją w napięciu, na 10pkt daje 9

    OdpowiedzUsuń
  2. końcówka tajemnicza i wciągająca najlepsza zdecydowanie warto było czekać;)

    OdpowiedzUsuń