tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 3 kwietnia 2012

"Igrzyska śmierci" – Suzanne Collins – recenzja


Suzanne Collins – amerykańska pisarka, scenarzystka telewizyjna. Swoją pisarską karierę rozpoczęła w 1991 roku, jako twórczyni telewizyjnych programów dla dzieci. Oprócz bestsellerowej trylogii "Igrzyska śmierci" napisała kilka bajek i opowiadań, a w końcu zasłynęła pięcioczęściowym cyklem kronik o podziemnym świecie i Gregorze. Ta seria i "Igrzyska śmierci" przez wiele tygodni utrzymywała się na liście bestsellerów.

Akcja powieści rozgrywa się w państwie Panem rządzonym żelazną ręką przez władze z imponującej stolicy - Kapitolu. Na pamiątkę buntów z przeszłości i na potrzeby odbudowania swojego autorytetu rząd ustanowił brutalny rytuał – głodowe igrzyska. Co roku każdy z dwunastu dystryktów musi złożyć  w ofierze młodego chłopca i dziewczynę,  którzy ku uciesze mieszkańców Kapitolu będą zmagać się ze sobą i z innymi niebezpieczeństwami na arenie.

Bohaterka książki, a zarazem jej narratorka – Katniss Everdeen, zgłasza się na trybutkę, by ratować swoją młodszą siostrę, wylosowaną na dożynkach. Razem z Peetą – drugim trybutem trafiają  do stolicy, gdzie mają swoje 5 minut na prezentacje. 

Czy Katniss rozkocha w sobie publiczność i uzyska poparcie sponsorów, właściwie niezbędnych do przeżycia na arenie? 
Czy szalona miłość Peety do niej jest szczera i czy to uczucie im nie zaszkodzi? 
Czy Katniss czuje do niego to samo? 
Czy zdaje sobie sprawe z tego, że dla Gala – jej najlepszego przyjaciela jest kimś więcej niż kumpelą? Czy walka w czasie igrzysk będzie taka jak zawsze, byle przeżyć, czy będzie miała w sobie jakiś głębszy sens?

Ksiązka ta jest idealna na długie podróże i weekendowe wieczory, ponieważ jest tak wciągająca, że nie sposób się od niej oderwać do zakuwania biologii czy historii, które niespodziewanie stają się nieważnym problemem w porównaniu z problemami bohaterów!
Miśka, 13 lat 

TUTAJ możesz przeczytać fragment książki, a TUTAJ wysłuchać jej fragmentu.

Za książkę dziękujemy Wydawnictwu Media Rodzina 


2 komentarze:

  1. Czytałam tą książkę, jest świetna, ale musiałam dojść do siebie po zakończniu...Super recenzja=]

    OdpowiedzUsuń
  2. Książki nie czytałam, ale kilka dni temu oglądałam film... Rewelacyjny...

    OdpowiedzUsuń