tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 4 czerwca 2012

"Między nami" - Chris Cleave - recenzja


Chris Cleave jest brytyjskim pisarzem, który debiutował już za granicą. Jego powieści są popularne w Wielkiej Brytanii oraz w USA.  Cleave pracował na wielu stanowiskach (był barmanem, marynarzem, redaktorem …), dopiero w 2003 roku poświęcił się całkowicie pisarstwu. Obecnie mieszka w Londynie z żoną i trójką dzieci. Trenuje na „HotChillee London-Paris bikeride”. Ćwiczy 10-15 godzin tygodniowo. Autor zdecydował się na przygodę z rowerem, gdy pisał „Gold”. Chciał wczuć się w bohaterów-sportowców. Pieniądze zarobione na kolarstwie przekazuje na rzecz dzieci chorych na białaczkę, podobnie jak postacie z jego książki. Podziwiam jego osobę i chęć szerzenia dobrych ideałów. 

W „Między nami” autor nie boi się poruszać problemów trudnych i przemilczanych. Główna bohaterka, której imię i nazwisko to Pszczółka, pochodzi z Nigerii. Spalono jej wioskę, a ona razem ze starszą siostrą ukrywała się w lesie. Jednak szczęście nie było im pisane- zostały znalezione przez żołnierzy. Na pobliskiej plaży jest również dwójka białych turystów. Oprawcy dają im propozycję: odetną sobie środkowy palec i tym samym uratują pojmane dziewczyny albo odejdą, ale ze świadomością wydania na nie wyroku. Młode małżeństwo waha się. Kobieta decyduje się na odważny czyn i pozbywa się palca. Mężczyzna tchórzy. Żołnierze dotrzymują słowa. Siostra Pszczółki ginie w strasznych męczarniach, a ona choć jest zmuszona patrzeć na śmierć ukochanej osoby- uchodzi z życiem. 

Kilka lat później: Wielka Brytania, z obozu uchodźców ucieka kilka dziewcząt. Londyn, znaleziono zwłoki młodego mężczyzny- powiesił się. 

Jeśli chcecie wiedzieć, w jaki sposób te wszystkie sprawy się łączą, koniecznie przeczytajcie "Między nami".

Książka napisana jest z ogromną lekkością, mimo iż dotyczy bynajmniej „nie lekkich” spraw. Na początku zdziwiło mnie to, iż na okładce nie jest nic napisane o tematyce książki. Jednak nie zraziło mnie to i z tego powodu bardzo się cieszę, bo książka okazała się być świetna!   
Gwarantuję, że zostaje w pamięci na długi czas. 
Asia, 15 lat


Za chwile spędzone z tą książką serdecznie dziękuję Wydawnictwu Świat Książki1 komentarz:

  1. Mnie też się spodobała.
    Faktycznie daje do myślenia...

    OdpowiedzUsuń