tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 21 sierpnia 2012

"Piątka z Bukowej Góry" - Mariusz Niemycki - recenzja


Mariusz Niemycki to autor powieści dla dzieci i młodzieży. Wielokrotnie wyróżniany m.in. w ramach Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Napisał serię o przygodach grupki przyjaciół "Piątka z Bukowej Góry".

Wielki kudłaty łobuz

Wielki kudłaty łobuz - Niemycki Mariusz
Narratorem opowieści jest Basia, która, przedstawiając wydarzenia, stara się zachować jako taki obiektywizm. Już na samym początku dzieci mają mało bezpieczną przygodę, bo jedno z nich wpada do jeziora, nad którym wspólnie spędzają czas, oczekując nadejścia Patyka (czyli Patryka) – swojego przywódcy. W miarę rozwoju akcji dowiadujemy się coraz więcej o każdym członku paczki, obserwujemy, jak się ze sobą sprzeczają, poznajemy ich umiejętności i widzimy, że potrafią świetnie współpracować, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Rodzeństwo, pomimo licznych kłótni, wspiera się, gdy tylko sytuacja tego wymaga, a przywódca liczy się za zdaniem każdego członka paczki. Poznajemy też ekipę Wasielaków, którą tworzy czwórka rodzeństwa (trzech braci i jedna siostra). Tam absolutnie rządzi najstarszy, ale w najbardziej krytycznym momencie dyktatura okazuje się prowadzić do buntu i konfliktu w całej paczce.


Tajemnica rodzi kłopoty

Tajemnica rodzi kłopoty - Niemycki MariuszTym razem Maciek odnajduje starożytną mapę. Mapa nie dość, że starożytna, to jeszcze ma wieść do ukrytego skarbu. Nasza piątka – wspomniany Maciek, jego siostra Basia, która o wszystkim nam opowiada, Patyk, Tobi i Oliwka nie spoczną póki skarbu nie odnajdą. Zadanie nie jest łatwe – trzeba rozszyfrować znalezioną mapę, odczytać tajemnicze, łacińskie napisy, odnaleźć klucz… A jeśli do tego dojdą jeszcze dziejące się dziwne, niewytłumaczalne wydarzenia, rozmaite przeszkody, które pojawiają się na drodze bohaterów oraz snujące się jak duchy i pojawiające się znienacka niczym jakieś zjawy przebiegłe dzieciaki od Wasielaków, przekonamy się, że będzie to nie lada wyzwanie…


Ktoś bardzo podejrzany

Ktoś bardzo podejrzany

W Bukowej Górze pojawia się ktoś bardzo podejrzany podający się za kolegę z lat szkolnych taty Basi i Maćka. Równie ważną, a może i ważniejszą sprawą - przynajmniej w opinii Baśki - jest to, komu Patryk podarował bursztynowy prezent przywieziony z wakacji w górach. Młodzi ludzie ochoczo tropią tajemnice - nieco z zamiłowania, a nieco dla zabicia nudy.


Policjanci i złodzieje - Niemycki Mariusz

Policjanci i złodzieje


Dzielni detektywi z Bukowej Góry okazują się być zbyt mało sprytni jak na towarzystwo z jakim przyszło im się stykać. Młodzi ludzie chętnie angażują się w śledczą pracę, a gdy ktoś wabi ich obietnicą edukacji związanej z ich pasją - tracą czujność. Na szczęście ktoś, kogo uważają za nieprzyjaciela okazuje się być przyjacielem i dobre imię Piątki z Bukowej Góry pozostaje niezagrożone.
Karol, 12 lat

Za serię o Bukowej Górze dziękuję Wydawnictwu Skrzat.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz