tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 27 sierpnia 2012

"Słodkie pieczone kasztany" - Aleksandra Seghi - recenzja


Słodkie pieczone kasztany - Aleksandra Seghi
Tytuł zabrzmiał smakowicie, więc zdecydowałam się sięgnąć po książkę Aleksandry Seghi, poświęconą przede wszystkim smakom Toskanii.


Podczas czytania dowiesz się między innymi: jak przygotować pyszny szałwiowy torcik, sałatkę z karpi, czy też gnocchi z pomidorami. Z niektórymi, opisanymi w książce daniami, mamy do czynienia po raz pierwszy, inne to znane nam już przepisy, do których autorka dodaje nieznane nam wcześniej przyprawy i składniki, co czyni je dużo bardziej aromatycznymi i apetycznymi.

Odchodząc od kulinarnej strony lektury, razem z autorką „odwiedzimy” najciekawsze toskańskie festyny i warte zobaczenia miejsca, takie jak: Międzynarodowe Święto Żywności, podczas którego wiele państw, w tym Polska, prezentuje swoje tradycyjne wyroby kulinarne i Targi Średniowieczne, dzięki którym poznamy historyczną stronę regionu.

Moim zdaniem książka Aleksandry Seghi może być rewelacyjną lekturą zarówno latem, jak i zimą, kiedy najbardziej potrzebujemy przywołania jakiegoś ciepłego krajobrazu. Dodatkowo przepisy o różnym stopniu trudności z pewnością są w stanie zamienić każde szare popołudnie w kulinarną przygodę. Wystarczą tylko podstawowe składniki i dobra zabawa gwarantowana! 

Polecam wszystkim miłośnikom Toskanii, gotowania i podróży! 

Ania, 15 lat

Za smakowitą :) lekturę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz