tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 21 września 2012

"Q. Ponadczasowa historia miłosna" - Evan Mandery - recenzja


Autorem książki „Q. Ponadczasowa historia miłosna” jest amerykański pisarz, Evan Mandery, który ukończył prawo na Harvardzie. Obecnie pracuje jako wykładowca na John Jay College w Nowym Jorku. Jego innymi powieściami są m.in. „First contact” i „Dreaming of Gwen Stefani”.

Q. Ponadczasowa historia miłosna - Evan Mandery Młody nauczyciel i początkujący pisarz, bez pamięci zakochuje się Quentinie Elizabeth Deveril, zwanej po prostu Q. To ona nadaje jego życiu sens, ich relacje są wspaniałe, więc oboje postanawiają wziąć ze sobą ślub. Wszystko się układa, przygotowania do ceremonii idą pełną parą i wtedy właśnie mężczyzna spotyka na swojej drodze... siebie samego, ale z przyszłości. Tajemniczy gość wyjawia, że małżeństwo z Q okaże się lawiną nieszczęść, cierpień i bólu. Po opowiedzeniu wstrząsającej historii, która ma się wydarzyć, przekonuje, aby nasz bohater rozstał się z Q i zaoszczędził wiele cierpienia zarówno sobie jak i jej...

Jaką decyzję podejmie bohater? 
Czy postanowi opuścić Q, która jest najlepszą rzeczą jaka go w życiu spotkała? Co wyniknie z tej nietypowej sytuacji zmiany swojej przyszłości?

Mimo pozorów, książka „Q. Ponadczasowa historia miłosna” jest książką niebanalną, zadającą wiele filozoficznych pytań o naturę człowieka, postrzeganie świata, wybory które formują i wpływają na naszą przyszłość. Pozbawiona jest rutyny i schematyczności, z jaką spotykamy się w większości książek, o tematyce miłosnej. Akcja toczy się raz szybciej, raz wolniej, ale nigdy nie nudzi czytelnika.

Cieszę się, że mogłam przeczytać tę powieść. Jest ona zupełnym przeciwieństwem romantycznych książek, z którymi wcześniej miałam styczność. Jest wzruszająca, momentami zabawna, ale skłania również do refleksji. Nie jest to książka wyłącznie dla nastolatek, wręcz przeciwnie, każdy powinien po nią sięgnąć w te jesienne wieczory, obojętnie w jakim jest wieku.       

Gabriella, 15 lat      

Za rewelacyjną powieść dziękuję Wydawnictwu SQN.

4 komentarze:

  1. Raczej nie lubię tego typu książek, ale po tej recenzji chyba się skuszę...

    OdpowiedzUsuń
  2. Chcę przeczytać, bylebym tylko znalazła czas ;(

    OdpowiedzUsuń
  3. super recenzja, na pewno sięgnę po tę pozycję w najbliższym czasie :)

    OdpowiedzUsuń