tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 3 października 2012

„Coco Chanel. Legenda i życie” - Justine Picardie - recenzja


Czy jest jeszcze jakiś drobny szczegół z życia Coco Chanel o którym byśmy nie wiedzieli? Czy najsłynniejszej projektantce świata udało się zataić przed nami choćby malutką tajemnicę? Dlaczego ta szczupła i niepozorna kobieta do dzisiaj budzi takie zainteresowanie? Na te wszystkie pytania udało się odpowiedzieć Justine Picardie.
Coco Chanel: legenda i życie - Justine Picardie

Coco Chanel to dla wielu osób życiowy autorytet, chodząca ikona i dyktatorka mody swoich czasów. Twórczyni małej czarnej oraz perfum nr 5, jako pierwsza wyzwoliła kobiety z gorsetów. Można by rzec: spełniona kobieta sukcesu. Lecz jakże niewielu z nas zadaje sobie trud głębszego poznania jej sylwetki? Któż z nas zdaje sobie sprawę przez jakie piekło musiała przejść malutka Gabrielle? 

Największym problemem dla autorki przy pisaniu książki było oddzielenie prawdy od mitów. W biografii istnieje wiele niejasnych wątków. Problem polegał na tym, że sama Coco podawała fałszywe informacje, opowiadając wymyślone przez siebie historyjki, które miały uczynić jej życie „znośniejszym”. 

Warto też zwrócić uwagę na formę w jakiej książka została wydana. Gruba oprawa, dobrej jakości papier oraz mnóstwo zdjęć. Jest to prawie 400 stron zapisanych profesjonalnym, naukowym językiem. Autorka zdecydowała, że w biografii nie ma miejsca na zbędne ozdobniki i metafory, dlatego fragmentami książka może wydawać się nudna. Ale to tylko krótkie złudzenie, któremu ulegamy czytając długie akapity wypełnione datami, gdyż sama sylwetka Chanel jest tak intrygująca, że nie da się przestać czytać w połowie rozdziału. 

Dla mnie samej książka była ogromny zaskoczeniem. Mogę śmiało powiedzieć, że do momentu przeczytania „Coco Chanel. Legenda i życie” nic nie wiedziałam o najsłynniejszej na świecie projektantce. Książkę polecam wszystkim dziewczynom, które nie są pewne swojej drogi życiowej. Siła charakteru i hart ducha Chanel dodają odwagi w codziennym życiu. A sama droga życia twórczyni małej czarnej nie zawsze była usłana różami. Polecam również wszystkim tym, którzy chwilowo zgubili sens życia i nie są świadomi swojej wartości.

Gryfka, 17 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz