tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 12 października 2012

„Skrywana przeszłość” - Anna Birger - recenzja


„Skrywana przeszłość” to obyczajowa książka napisana przez nieznaną mi wcześniej autorkę, Annę Birger. Moją uwagę zwrócił tajemniczy napis na okładce – są szuflady, które na zawsze powinny zostać zamknięte…

Laura to Polka, mieszkająca w Niemczech wraz ze swoim mężem. Wychowała się bez rodziców, jej opiekunką była babka. Kobieta jednak zerwała z nią kontakty, gdy wyszła za mąż za Niemca, czego jej babcia nie mogła zaakceptować. 

Spokojne dotąd życie Laury przerywa telegram, informujący o śmierci babci. Kobieta jest w szoku, tym bardziej, że kobieta popełniła samobójstwo, jednak decyduje się na powrót do Polski na udział w pogrzebie.  W spadku otrzymała pamiętniki. Z chwilą, kiedy je otworzy, jej życie nie będzie już takie samo.

Książka jest piękna. Najważniejsza w całej powieści jest fabuła pamiętników. Znajdują się tam dramatyczne historie toczące się w czasie II wojny światowej. Opisy wzruszają i chwytają za serce. Ukazują smutne w tamtych czasach losy Polaków i Żydów. W niektórych sytuacjach łzy cisną się do oczu. 

Powieść jest napisana w prosty i fascynujący sposób. Nie można się od niej oderwać. Myślę, iż powieść powinien przeczytać każdy, aby uświadomić sobie jak bardzo dramatyczne były losy naszego kraju i jak bardzo Polacy starali się, aby odzyskać wolną Polskę.

 Kamila, 15 lat

Wydawnictwu Prószyński i S-ka dziękuję za możliwość przeczytania tej interesującej książki2 komentarze:

  1. Hm, lubię takie "pomieszanie" w książkach, gdzie teraźniejszość łączy się z przeszłością. Kamila zaciekawiłaś mnie. Może uda się mi upolować tę książkę na Targach. Kto wie?

    OdpowiedzUsuń
  2. Własnie skończyłam czytac ta ksiązke. Jest bardzo w ciągająca i poruszająca . Bardzo polecą ją wszystkim. Cudowna !

    OdpowiedzUsuń