tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 15 maja 2013

"Nocne życie" - Dennis Lehane - recenzja


W 2013 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Dennisa Lehane pt. „Nocne życie”. Autor ma na swoim koncie wiele bestsellerowych pozycji, min. „Rzekę tajemnic”, „Miasto niepokoju” czy też „Wyspę tajemnic”.

Nocne życie - Dennis LehaneTwórca przenosi nas w lata trzydzieste dwudziestego wieku do Bostonu, na Florydę i Kubę. To czasy kryzysu, prohibicji, upadku banków i zakładów pracy. To czasy biedy, wszechogarniającego bezrobocia i ludzkiej bezsilności. To także czasy kiedy kwitnie podziemny handel alkoholem, narkotykami, gdzie rozwija się prostytucja i przemyt, a wszystkie większe miasta Ameryki podzielone są na rewiry kontrolowane przez gangi Włochów, Hiszpanów, Kubańczyków czy Amerykanów. 

W takiej scenerii autor umieścił głównego bohatera, wyjętego spod prawa, a później regularnego gangstera Joe Coughlina. To zbuntowany syn ogólnie szanowanego i zamożnego policjanta Thomasa Coughlina. Rodzice dali mu dom, wykształcenie, pieniądze, ale pozbawili go swojego zainteresowania i miłości. Młody chłopak akceptacji zaczął szukać na ulicy popełniając coraz poważniejsze występki, a później przestępstwa. Związał się z gangiem Tima Hickeya, a później z Maso Pescatore. Na jego życie ogromy wpływ miały dwie kobiety, najpierw Emma, a następnie Graciela.

Joe Coughlin pomimo, że popełnił w swoim życiu wiele złych uczynków, nie wzbudza w czytelniku negatywnych uczuć. Te czasy, w których przyszło mu żyć tak go ukształtowały, potrafił kochać i ryzykować życie dla kobiety, być lojalny w stosunku do przyjaciela Diona, przeznaczył również część majątku na przytułki dla samotnych kobiet i ich dzieci.

„Od zarania dziejów dobre uczynki robi się za złe pieniądze” (str. 491)

Ten cytat pochodzący z książki bardzo dobrze charakteryzuje głównego bohatera oraz jego podejście do życia. W głębi serca do dobry i wrażliwy mężczyzna.

Serdecznie polecam tę książkę, wszystkim czytelnikom ceniącym sobie literaturę napisaną wartkim, ciekawym językiem, bez zbędnych opisów i przynudzania autora. „Nocne życie” to utwór od którego nie sposób się oderwać, przenoszący nas w mroczne czasy prohibicji, a także miłości, namiętności i przyjaźni.


Serdecznie polecam,
Tilia, 16 lat

Za fajną książkę dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz