tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 4 września 2013

„Gdy życie ogarnia ciemność” - Richard Winter - recenzja

W 2013 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka autorstwa Richarda Wintera pt. „Gdy życie ogarnia ciemność”. Na swoim koncie autor ma również takie pozycje jak: „W pułapce perfekcjonizmu. Prosta droga do porażki” oraz „Nuda w kulturze rozrywki”.

Niektórzy określają depresją jedną z najbardziej niszczycielskich chorób znanych ludzkości.”

Gdy życie ogarnia ciemność - Richard WinterRichard Winter w swojej książce przedstawia bardzo powszechny i niebezpieczny problem dotykający wielu osób, którym jest depresja. Jest to stan dogłębnego wyniszczenia, samotności, izolacji od innych. Osoby pogrążone w depresji nie są w stanie nawiązywać zdrowych relacji z innymi ludźmi. Co gorsza wzrasta wtedy ryzyko prób samobójczych. Niestety ten problem staje się coraz powszechniejszy wśród dzisiejszego społeczeństwa.

Autor przybliża tę kwestię krok po kroku. Pokazuje jakie bodźce sprawiają, że ludzie popadają w depresję oraz jak się w niej coraz bardziej pogrążają. W takich chwilach niezwykle ważne jest wsparcie bliskich osób, ich obecność i pomoc. Poza tym, Richard Winter zwraca, również uwaga na żałobę oraz różne rodzaje strat. Autor udowadnia, że żałobę odczuwamy nie tylko po śmierci bliskiej osoby ale również w wielu innych przypadkach. Pokazuje jak ludzie odczuwają i radzą sobie z tym stanem. Przybliża także czynniki, które na nią wpływają.

Oprócz tego, pisarz porusza takie problemy jak: samobójstwa, obawa, lęk, strach, gniew oraz objaśnia jak radzić sobie z takimi problemami.

Lekturę uważam za bardzo udaną. Richard Winter przytoczył problem depresji w sposób bardzo jasny, przystępny i zrozumiały. Pomimo, że autor używał wielu fachowych pojęć i zwrotów to objaśnił je tak, że nie miałam najmniejszego problemu ze zrozumieniem całości. Duży plus stanowią dla mnie, również liczne cytaty, które zostały umieszczone w książce. Dzięki nim czytelnik ma okazje poznać odczucie i myśli osób cierpiących na depresję. Pokazuje to z jak wielkim i poważnym problemem zmagają się te osoby oraz, że nie należy bagatelizować tej kwestii.

Richard Winter we wprowadzeniu przyznaje, że jest to książka przeznaczona dla osób mających skłonności do depresji. Ja uważam, że mogą po nią sięgnąć wszystkie osoby które interesują się tym narastającym problem i chcą dowiedzieć się o nim czegoś więcej. „Gdy życie ogarnia ciemność” zrobiło na mnie ogromne wrażenie i bardzo się cieszę, że miałam okazje zapoznać się z tą pozycją.
Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz