tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 12 września 2013

"Kat" - Pär Lagerkvist - recenzja

Pär Lagerkvist to wybitny szwedzki dramaturg uhonorowany w 1951 roku nagrodą Nobla. Autor na swoim koncie ma takie utwory jak: „Karzeł”, „Barabasz”, „Mariamne” czy „Kat”. Ostatnio miałam okazję zapoznać się z ostatnią z wymienionych pozycji.

KatNa początku autor przenosi czytelnika w czasy średniowiecza, gdzie w gospodzie czeladnicy i rzemieślnicy dyskutują na temat katowskiego fachu. Jeden z biesiadników opowiada towarzyszom jak to w cudowny sposób jako dziecko został ocalony przez kata od śmierci, która była mu pisana. Kat siedzący z tyłu karczmy przysłuchuje się wszystkim dyskusjom lecz nie wtrąca się do rozmowy. 

W drugiej części utworu Pär Lagerkvist przenosi czytelnika w czasy poprzedzające II wojnę światową. W karczmie wśród narastającej nazistowskiej atmosfery, również obecny jest kat. Biernie przysłuchuje się rozmową ludzi oraz ich zachowaniu a dopiero pod koniec zabiera głos.

Kat” nie był pierwszą książką Pära Lagerkvista, z którą miałam okazję się spotkać. Jednak tak jak poprzednie utwory i ta pozycja wywarła na mnie ogromne wrażenie. Jest to niewielkich rozmiarów książka zmuszająca do refleksji i przemyśleń.

Serdecznie polecam ten utwór wszystkim, którzy mają już dość książek o banalnej fabule i przewidywalnej akcji. „Kat” jest z pewnością pozycją godną uwagi.


Serdecznie polecam!

Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Promic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz