tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 25 września 2013

„Przewodnik po Krakowie- Nowej Hucie” - Agnieszka Gaj - recenzja

okładkaKsiążka od razu mnie zaciekawiła. No bo, co można napisać o Nowej Hucie?
Wiadomo, historia Huty Sędzimira i o paru pomnikach, ale cały przewodnik?
Okazuje się, że jednak można.

Autorka w bardzo ciekawy sposób opowiada o przeszłości tej dzielnicy i ludziach, którzy na zawsze wpisali się w jej historię. Bardzo spodobało mi się, że postanowiła podzielić swoje dzieło na kilka tematycznych rozdziałów:
- Nowa Huta Historyczna,
- Nowa Huta Architektoniczna,
- Nowa Huta Zapomnianego dziedzictwa,
- Nowa Huta Religijna,
- Nowa Huta Ekologiczno-sportowa,
- Nowa Huta Artystyczno-towarzyska.

W ten sposób każdy może znaleźć coś na interesujący go temat, a także odwiedzić miejsca, ściśle z nim związane.  Do każdego rozdziału zaplanowana jest trasa zwiedzania, zaznaczona na czytelnej mapce. Ponadto, dla ułatwienia podróży podane są linie autobusowe i tramwajowe, zatrzymujące się w pobliżu danych obiektów.

A przecież z każdym z nich łączy się wspaniała historia, która sprawia, że właśnie w to miejsce chce się pojechać i je zwiedzić. Dokładnie o tym opowiada autorka. Na kartach przewodnika znajduje się wiele (często po prostu zapomnianych) faktów na temat danego miejsca.
Dla dorosłych pewnie fakty są oczywiste, ale, czy ktoś z nas, młodych, wie, gdzie stał pomnik Lenina? I dlaczego go usunięto?
Na te i wiele innych pytań odpowiada Agnieszka Gaj, pisząc wspaniały przewodnik po Nowej Hucie, miejscach nam dobrze znanych, ale czy na pewno?

Zachęcam do lektury tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o miejscach, w których bywają na co dzień, a tak mało o nich wiedzą. Uważam, że warto uświadomić sobie, co łączy się z każdym z nich.


Polecam
Iguana, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz