tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 1 października 2013

„Błękitny Zamek” - Lucy Maud Montgomery - zamek

Błękitny zamek - Lucy Maud MontgomerySpotkania rodzinne. Sprawa, którą można uwielbiać albo nienawidzić. Plotki o dalekiej kuzynce, przepisy na domowe konfitury, ciągłe uwagi i krytyka, nieprzyjemny obowiązek… tak w skrócie przedstawiają się one dla Valancy Starling. Jej największym problemem jest staropanieństwo: cios dla znanej i szanowanej rodziny. Valancy mieszka z matką i ciotką. Jej plan dnia od zawsze wygląda tak samo (oczywiście zaplanowany przez mamę i ciocię). Wydawać by się mogło, że to historia o dziewczynie bez własnego zdania. Nic bardziej mylnego! Vanessa potrzebuje jednego zdarzenia, które zmieni jej podejście do świata. Ono rozpocznie reakcję łańcuchową jej przemiany, która wywoła niemałe zamieszanie w jej otoczeniu.

Lucy Maud Montgomery znamy przede wszystkim z cyklu o Ani z Zielonego Wzgórza, dlatego też moją pierwszą reakcją gdy zorientowałam się, że trzymam w rękach jej książkę, była wątpliwość czy aby na pewno nie sięgnęłam po kontynuację przygód Ani. Jednak „Błękitny Zamek” to zupełnie osobna pozycja, tak jak wiele innych mniej znanych powieści pani Montgomery.

Każdy z nas ma swój błękitny zamek. Miejsce gdzie możemy odejść od smutków. Dla niektórych jest to zajęcie się czymś pożytecznym, dla innych po prostu odpoczynek czy spacer. Valancy natomiast uciekała w świat marzeń i wyobrażeń: książąt z bajek, adoratorów, braku zmartwień. Romans, który wielu kobietom przypadnie do gustu, mimo że odbiega nieco od tych znanych nam norm.


Podsumowując. Po pierwsze „Błękitny Zamek” świetnie się czyta. Mimo, że został napisany, wydawać by się mogło, dość dawno temu, język i prostota nie pozwala się nam od niego oderwać. Po drugie: treść z morałem i wieloma zwrotami akcji. Czytając nikt nie wie co nagle Valancy wpadnie do głowy, a jej przemianie towarzyszyć będzie dawka humoru która, chociaż jej rodzinie nie za bardzo przypadła do gustu, czytelnika na pewno rozśmieszy. 

Asia, 15 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Egmont.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz