tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 21 października 2013

„Trzy razy tak” - Janusz Rudnicki – recenzja

Janusz Rudnicki urodził się w 1956 roku w Kędzierzynie-Koźlu. Był działaczem „Solidarności”, internowano go po wprowadzeniu stanu wojennego. Od 1983 roku mieszka w Hamburgu, gdzie studiował slawistykę i germanistykę. Od lat publikuje swoje Listy z Hamburga” w miesięczniku „Twórczość”. Fragmenty książki ”Trzy razy tak!” po raz pierwszy ukazały się w ‘Gazecie Wyborczej”. Za swoją twórczość Rudnicki był nominowany do wielu nagród literackich.

Trzy razy tak! - Janusz RudnickiKsiążka ”Trzy razy tak! ”jest dedykowana pierwszej żonie i synom. Pojawia się w niej kilka czarno-białych fotografii, z których parę pochodzi z archiwum Rudnickiego. Składa się z trzech większych rozdziałów i siedmiu opowiadań. Poszczególne utwory nie są ze sobą powiązane. Książka stanowi nawiązanie do życia i twórczości Autora. 

W wielu miejscach nawiązuje do Jego przeżyć z dzieciństwa, do rodzinnego miasta i nagród, do których był nominowany oraz do licznych podróży po Europie i innych kontynentach. Czytelnik wędruje z bohaterem po zapadłych wsiach i dużych metropoliach, przemieszcza się różnymi środkami transportu mniej lub bardziej konwencjonalnymi. Można dopatrzyć się wielu podobieństw pomiędzy Autorem książki i wykreowaną przez niego postacią, która także jest pisarzem. Bohater przemieszczając się z miejsca na miejsce sprawia wrażenie zagubionego i nieprzystosowanego do otoczenia, pomimo usilnych prób nawiązania kontaktu, czuje się wyobcowany.

Książka przepełniona kąśliwymi komentarzami i ekscentrycznym humorem, który niekiedy wydaje się nieco wulgarny. W niewybrednych słowach Autor ustami bohatera wypowiada swoje zdanie o polskiej rzeczywistości. Jest przy tym krytyczny i drwiący, używa nietypowych metafor i kolokwializmów. W niektórych częściach książki, gdy wspomina rodzinny dom lub żonę, przebija nieco depresyjny nastrój. Pisze też o swoich kontaktach z matką, z którą ma niecodzienne relacje.

Już po przeczytaniu pierwszych zdań odnosi się wrażenie, że jest to utwór nietypowy, jednak chce się poznać treść kolejnych stron. Autor ma duży dystans do siebie i opisywanych wydarzeń. Codzienne zjawiska i wydarzenia przedstawia w sposób niecodzienny. Skupiając się na prozaicznych wydarzeniach, opisuje je w sposób niezwykły, roztrząsając każdy szczegół, stosując porównania, których zazwyczaj nie używa się do danego zjawiska. Książka bardzo specyficzna, trudna w odbiorze dla czytelnika, który nie zna biografii Autora i polskich realiów. 
                                                                                                               

                                                                                                                        NiecnyOm, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz