tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 22 października 2013

"Zeszyt z aniołami" - Monika Madejek - recenzja

Monika Madejek jest autorką książki dla dzieci, pt. „Zeszyt z aniołami”. Utwór został wydany w 2013 roku nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Zeszyt z aniołami - Monika MadejekKsiążka opowiada o losach dziesięcioletniego Kajtka. Chłopiec mieszka z rodzicami i dwójką rodzeństwa, do tego ma trójkę przyjaciół i zwariowaną babcię. Pewnego dnia Kajtek dostaje nietypową pracę domową - ma przez dwa miesiące prowadzić dziennik. Dziesięciolatek podchodzi do swojego zadania z ogromnym entuzjazmem, gdyż w przyszłości ma zamiar wydać własna autobiografię. Właśnie dlatego chłopiec bardzo skrupulatnie opisuje każdą swoją przygodę. A nie jest ich mało! Oczywiście, we wszystkie śmieszne incydenty zamieszani są przyjaciele Kajtka. 

Adaś - ogromny fan wyśmienitej kuchni mamy chłopca - zawsze jest tam, gdzie można dostać coś smakowitego. Sławek, o którym warto wspomnieć, że jest dziewczyną i naprawdę ma na imię Beti. Jednak Beti jest zadeklarowaną "chłopiarą" i woli być nazywana Sławek. Zostaje jeszcze Anka, którą Kajtek nazywa „przyjaciółką z obowiązku”, gdyż jest starszą siostrą Adasia. 
Ale najbardziej zwariowana i niepowtarzalna jest babcia, pełna wigoru i energii postanawia zaszaleć!

Co wymyśli nieprzewidywalna babcia?
Jakie przygody spotkają przyjaciół?

Autorka w sposób bardzo zabawny i ciekawy przedstawiła losy chłopca, jego rodziny i znajomych. Cały utwór został napisany w formie dziennika. Monika Madejek tak dobrała język i styl pisania, że czytelnik ma wrażenie jakby naprawdę czytał dziennik napisany przez dziesięciolatka. Autorka dużą wagę przywiązuje do aspektu kulinarnego. Na końcu książki autorka umieściła przepisy mamy Kajtka na różne potrawy. Warto również zwrócić uwagę na fantastyczne wydanie utworu. Gruba i kolorowa okładka oraz liczne ilustracje, autorstwa Ewy Beniak-Haremskiej, sprawiają, że lektura staje się jeszcze przyjemniejsza.

Polecam „Zeszyt z aniołami” wszystkim, którzy uwielbiają przygody Mikołajka. Obydwie pozycje są do siebie podobne pod niektórymi względami i gwarantuję, że wszystkim fanom Mikołajka przypadnie do gustu książka Moniki Madejek.Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz