tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 14 listopada 2013

"Lech Kaczyński. Biografia polityczna" - Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielnicki - recenzja

Lech Kaczyński. Biografia polityczna - Sławomir Cenckiewicz
10 kwietnia 2010 roku to dzień w którym tragedia brutalnie zakończyła karierę polityczną śp. Lecha Kaczyńskiego. Niedokończona kadencja prezydencka, poprzedzona była wieloma latami walki o Polskę, poprzez czynne angażowanie się w sprawy społeczne. Sławomir Cenckiewicz, Adam Chmielecki, Janusz Kowalski i Anna K. Piekarska oddali hołd byłemu prezydentowi, opisując jego historię w książce „Lech Kaczyński Biografia polityczna 1949-2005”

Jest to przede wszystkim kawał historii współczesnej, obejmujący ujęcia z lat wojennych, komunistycznych i teraźniejszych. Na przykładzie rodu  Kaczyńskich, dowiadujemy się trochę o życiu społecznym w czasie trwania i tuż po II Wojnie Światowej. Poznajemy historię narodzin i krótkie epizody z dzieciństwa braci Kaczyńskich, m. in. przygodę z filmem „O dwóch takich co ukradli księżyc”. Później książka nabiera już przede wszystkim politycznego wymiaru, dopuszczając co jakiś czas historie z życia prywatnego Lecha, chociażby o tym jak poznał swoją żonę Marię.  

Rozdziały I-V autorstwa Pana Cenckiewicza, obejmują lata 1949- 1989, i opowiadają o dzieciństwie w Warszawie oraz przeprowadzce do Sopotu i działalności naukowej oraz konspiracyjnej w czasach komuny. Stąd tytuły rozdziałów: Warszawiak, Sopocianin, Doradca, Solidarny i Konspirator. 
Rozdział VIII napisała Anna K. Piekarska, a nosi on tytuł „Państwowiec” i obejmuje okres kierowania Najwyższą Izbą Kontroli.
Rozdziały VI, VII, IX, X obejmują lata 1990 – 2002
Ostatni, XI rozdział dotyczy prezydentury Warszawy i napisany został przez Janusza Kowalskiego. Myślę że jest to pozycja tak samo ważna jak i trudna. Zagłębiając się w historię tak istotnego dla współczesnej Polski polityka, ciężko nie wplątać się przy tym w sieci historii, z którymi obchodzić się należy uważnie, by jak najwięcej wyciągnąć z nich wiedzy. Jest to książka napisana świetnie przez każdego z autorów, balansująca pomiędzy suchymi faktami a ciekawymi anegdotami, przez co staje się pozycją godną uwagi dla każdego. Ja osobiście potraktowałam ją również jako swoisty podręcznik do historii, dzięki czemu jeszcze lepiej zobrazowałam sobie nie tak dawne, trudne czasy komuny.
Książka jest ważna również dlatego że jest wiernym obrazem polityki i życia Lecha Kaczyńskiego, podczas gdy wokół niej dostępnych jest wiele pozycji maskujących lub przeistaczających faktach.


Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym polityką i historią, a także wszystkim tym, których ciekawią  losy i filozofia poszczególnych polityków. Oczywiście serdecznie zachęcam do przeczytania też tych, których zaciekawiła recenzja. 
    Ciri, 16 lat 

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz