tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 28 kwietnia 2014

„Jak radzić sobie z przemocą. Sztuka samoobrony za pomocą Kazania na górze” - Jonathan Düring - recenzja

Codziennie wszyscy spotykamy się z przemocą. Jesteśmy jej świadkami, doświadczamy jej lub zadajemy cierpienie. Nie tylko fizyczne, ale również duchowe, które boli najbardziej. Raz wykrzyczanych słów nie można cofnąć, a niektóre zapadają w serce i powracają przeszywającym echem każdego dnia. Istnieje pokusa odpowiadania złem, wdania się w bójkę, ale przecież Jezus uczy, żeby „miłować swoich nieprzyjaciół”.

Jak radzić sobie z przemocą. Sztuka samoobrony za pomocą Kazania na górzeKsiążka zawiera praktyczne wskazówki życia bazujące na Kazaniu na Górze wygłoszonym przez Jezusa. Najpierw wraz z autorem zastanawiamy się czym jest przemoc, by później móc odpowiedzieć na pytanie jak zapobiegać jej powstawaniu, a gdy już do niej dochodzi – jak poprawnie zareagować i nie dopuścić do powtórzenia się tak przykrych sytuacji w przyszłości. Autor podpowiada w jaki sposób nie dać się powalić przez przeciwnika i skąd brać siłę do codziennych zmagań z własnymi słabościami.

Jonathan Düring od 1996 r. trenuje aikido. Jak sam przyznaje w swojej książce, wbrew powszechnie przyjętej opinii „większość z tak zwanych sztuk walki budo nie odrzuca ani też nie gloryfikuje przemocy lecz - stosując niezwykle surowy kodeks zachowań – porusza i zagłębia tę tematykę”. Posługując się licznymi przykładami zaczerpniętymi z doświadczenia aikidoki, wyjaśnia zachowania ludzi na co dzień, bo (cytując słowa mnicha zawarte w książce) „Aikido jest, moim zdaniem, sztuką walki najbliższą Ewangelii”.

Nie jest to książka fabularna, przy której zrelaksujesz się i odpoczniesz. Głębokie przemyślenia autora przemówią do każdego, kto spotyka się z niesprawiedliwością i - jako człowiek wierzący lub chcący żyć w spokoju sumienia - chciałby skutecznie odeprzeć atak lub unikać powstania przemocy.

Dużą zaletą jest przejrzysty układ rozdziałów i jasny, zrozumiały język popularnonaukowy.  Dlatego też polecam poradnik dojrzałym czytelnikom, wrażliwym na głębokie, duchowe poruszenia. Z pewnością każdemu z was publikacja ta pomoże lepiej zrozumieć Chrystusowe Kazanie na Górze i wprowadzać lepsze rozwiązania sytuacji konfliktowych w swoim życiu.

O. Jonathan Düring mieszka w Niemczech. Jest Benedyktynem, doktorem teologii, pracuje z młodzieżą a także zajmuje się publicystyką.

Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Św. Wojciech

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz