tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 12 maja 2014

"Bibliotekarki" - Teresa Monika Rudzka - recenzja

Jak sam tytuł wskazuje, akcja książki Teresy Moniki Rudzkiej toczy się w bibliotece. Poznajemy tu wiele barwnych osobowości: Żywię - główną bohaterkę, a zarazem narratorkę większej części książki, kierowniczkę Grażynę, stażystki Agatę i Kasię, sprzątającą panią Stenię czy też Elżbietkę prowadzącą zajęcia z przedszkolakami…


Bibliotekarki - Teresa Monika RudzkaTrudno jest opisać fabułę książki, ponieważ nie występuje w niej w zasadzie wartka akcja. To po prostu zbiór powiązanych ze sobą historii rozgrywających się w bibliotece. Owe historie łączy ze sobą postać pani Żywii, a fragmenty jej pamiętnika przewijają się przez całą książkę na zmianę z wpisami z księgi skarg i zażaleń oraz krótkimi rozdziałami pisanymi z perspektywy każdego bohatera powieści.

Podczas czytania książki najbardziej podobało mi się urozmaicenie - to, że każdy rozdział przekazywał opinię innej osoby, a że postaci patrzyły z różnej perspektywy na te same sprawy, trzeba było wyrobić sobie własne zdanie na każdy z tematów poruszonych w lekturze. Dodatkowo spodobało mi się wprowadzenie humorystycznego akcentu - bez niego książka byłaby bardzo ponura, ponieważ autorce częściej zdarza się przywoływać smutne wydarzenia niż radosne.  

Książkę mogę polecić zarówno dorosłym czytelnikom, jak i nastoletnim, jednak ostrzegam, że nie jest to lekka i pogodna lektura. Mimo to, zdecydowanie warto ją przeczytać!  

Ania, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz