tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 10 maja 2014

„Jan XXIII. Wypróbowany święty” - Jacek Święcki - recenzja

okładkaPapież Jan XXIII został kanonizowany razem z Janem Pawłem II. O ile życiorys wielkiego Polaka, jakim był Karol Wojtyła jest nam bardziej lub mniej znany, tak historia Włocha – niekoniecznie.

Angelo Roncalli był człowiekiem prostym, życzliwym, otwartym na dialog również z innowiercami, mimo że żył w trudnym wieku XX. Dzięki bezgranicznemu zaufaniu Bogu nie obawiał się o przyszłość, a mądrość, szczerość i troska o innych były szeroko znane, gdyż w imieniu papieża potrafił rozwiązać nawet bardzo niewygodne problemy sporów pomiędzy Kościołem a władcami. 

Po wyborze na Stolicę Piotrową niewiele zmieniło się jego zachowanie. Dlatego też Jan XXIII pozostał w pamięci jako ciepły, zwyczajny, bliski wiernym papież. Jego najważniejszym dokonaniem było powołanie Soboru Watykańskiego II.

Niniejsza publikacja zawiera zarówno opis wydarzeń jak i przeżyć świętego, gdyż autor zamieścił w niej liczne cytaty z notatnika papieża, prowadzonego już od początku jego nauki w seminarium. Znaleźć tu można także fragmenty listów księdza Angelo do rodziny oraz opinie współpracowników, stąd jest obiektywna.

Zaletą książki jest jej podział na rozdziały ukazujące kolejne etapy duchowego rozwoju księdza, później biskupa Roncalli’ego i jego dojrzewanie do świętości. Zauważamy więc lata poszukiwań drogi do doskonałości, czasy pomyślności i kłopotów. Czytając fragmenty „Dziennika Duszy” mamy możliwość dokładnego poznania zmian w sposobie postrzegania pewnych kwestii. Autor zarysowuje także ówczesną sytuację polityczną, co znacznie pomaga w zrozumieniu niektórych kontrowersyjnych decyzji biskupa, czy papieża. W drugiej części zebrane i omówione są zasady, którymi kierował się Angelo, starając się być świętym.

Polecam książkę „Jan XXIII. Wypróbowany święty” każdemu Czytelnikowi. Publikacja pozwoli Wam dobrze poznać życie kanonizowanego niedawno papieża, a być może odnajdziecie w nim wzór do naśladowania w codziennym życiu, patrona, przewodnika - jakim powinien dla nas być.

Serdecznie polecam!

Tania, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz