tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 9 maja 2014

"Samolot bez niej" - Michel Bussi - recenzja

Michel Bussi to francuski autor ośmiu obsypanych nagrodami powieści. Książka "Samolot bez niej" stała się bestsellerem, została uhonorowana prestiżowymi nagrodami, a w najbliższej przyszłości możemy się spodziewać ekranizacji.

Samolot bez niej - Michel BussiW nocy, kilka dni przed Bożym Narodzeniem, języki ognia pożerają górską roślinność na Mont Terrible, uparcie stawiając czoła zamieci. Wrak rozbitego samolotu stał się zwęgloną trumną dla wszystkich pasażerów oprócz trzymiesięcznej, cudownie ocalałej, dziewczynki. Niestety płomienie bezpowrotnie skradły jej tożsamość.

Osiemnaści lat później, okrzyknięta przed media Ważką, dorosła już dziewczyna, w dalszym ciągu nie wie, kim jest. "Lyse-Rose czy Emilie?" - to pytanie dręczące ją przez całe życie.

Prywatny detektyw wynajęty przez jedną z potencjalnych rodzin Lylie wpada na ostatni, desperacki lecz w 100% pewny trop.
Kilka dni później pada ofiarą brutalnego morderstwa.
Jedyne co po sobie zostawia, to zapiski z przebiegu śledztwa, z całych 18 lat, które trafiają w ręce Ważki w dniu jej urodzin.

Jakie zakończenie skrywa dziennik?
Kim naprawdę jest Lylie?
Musicie odkryć to sami…

Ta książka to wciągający labirynt kłamstw, prowadzących donikąd poszlak i niesamowitych zwrotów akcji. Bardzo podobało mi się połączenie intymnego wyznania, jakim jest dziennik, w który samodzielnie się zagłębiamy, z informacjami tu i teraz, z perspektywy różnych postaci. Możemy wczuć się w rolę nie tylko obserwatora, lecz również uczestnika poszukiwań tożsamości Lylie. Całość jest spójna, przez co czyta się zapominając o całym świecie.

Polecam tę książkę absolutnie każdemu, a zwłaszcza tym, którzy lubią czuć ten specyficzny dreszczyk emocji, jaki daje dobra powieść sensacyjna. Osobiście mogę z czystym sumieniem uznać ją za jedną ze swoich ulubionych książek. Nie mogę doczekać się ekranizacji.


                                                                                                                                             Nika, 15 lat


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz