tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 10 maja 2014

"Uwięziona królowa" - Philippa Gregory - recenzja (audiobook)

Philippa Gregory jest jedną z najbardziej znanych autorek książek historycznych. Na swoim koncie ma takie utwory jak: „Dziecko szczęścia”, „Biała królowa”, „Władczyni rzek” czy „Błazen królowej”. Ostatnio miałam okazję zapoznać się z audiobookiem tej autorki, pt. „Uwięziona królowa”. Utwór czyta aktorka Maja Ostaszewska.

Uwięziona królowa - Gregory PhilippaAkcja powieści rozgrywa się w XVI wieku, kiedy młoda i niezwykle piękna królowa Szkotów, Maria Stuart, zostaje osadzona w więzieniu w Anglii, przez swoją kuzynkę Elżbietę. Kobieta prosiła o azyl swoją krewniaczkę w ucieczce przed zbuntowanymi lordami, a zamiast wsparcia musi oczekiwać na proces. Maria przebywa w zamku Tutbury. Posiadłość należy do hrabiego Georga Talbota i jego żony Bess. Dla hrabiego goszczenie królowej jest ogromnym zaszczytem i wyróżnieniem ze strony Elżbiety, natomiast Bess dostrzega w tym korzyści materialne. Jednak opieka nad królową Szkotów nie jest taka prosta. Zamek Tutbury staje się miejscem spisków i intryg prowadzonych przez Marię.

„Uwięziona królowa” autorstwa Philippy Gregory to bardzo ciekawa i wciągającą pozycją, która idealnie oddaje klimat XVI-wiecznej Anglii. O tych samych wydarzeniach opowiada trzech narratorów - Bess, Georg i Maria. Taki zabieg, zastosowany przez autorką, pozwala przyjrzeć się sytuacji z różnych perspektyw i samemu ją ocenić. W książce zostały również opisane rządy królowej Elżbiety. Dzięki temu można porównać dwie władczynie - panującą Elżbietę oraz jej młodszą zdeterminowaną i pewną siebie następczynię Marię. Utwór stanowi dobry wstęp i zachętę do dalszego poznawanie historii Anglii.

Moim zdaniem lektorka – Maja Ostaszewska, bardzo dobrze potrafiła oddać emocje bohaterów i nastrój powieści. Aktorka nie czytała w sposób monotonny i nudny lecz modulacją głosu zachęcała do dalszego zapoznania się z losami postaci.

Do zapoznania się z tą pozycją zachęcam wszystkich fanów prozy Philippy Gregory oraz tych, którzy chcą poznać w ciekawy i przystępny sposób historię Anglii.


Polecam

Tilia, 16 lat


Audiobook ukazał się nakładem Wydawnictwa Książnica,
 a do recenzji przekazała nam go Grupa Wydawnicza Publicat. 

1 komentarz:

  1. Właśnie słucham po raz drugi. I nie wiem kogo bardziej - Autorki, czy Lektorki!!!!!!!!
    Darek_lask

    OdpowiedzUsuń