tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 12 września 2014

"Niezwykłe lato" - Lisa Samson - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa WAM, ukazała się książka Lisy Samson, pt. „Niezwykłe lato”. Lisa Samson jest autorką kilkudziesięciu powieści dla dorosłych, m.in. „Odrodzenie May”, „Namiętność Marii Małgorzaty”, „Przytul mnie” oraz kilku książek dla dzieci.

Niezwykłe lato - Lisa SamsonGłówną bohaterką utworu jest Heather Curridge, dojrzała kobieta, matka piętnastoletniego Willego i żona cenionego kardiochirurga Jace. Właściwie Heather niczego do szczęścia nie powinno brakować, posiada piękny dom, kochającego męża, który zapewnia jej życie na wysokim poziomie, mądrego i wrażliwego syna. A, jednak kobieta nie czuje się szczęśliwa, odczuwa pustkę w sercu, namiętnie objada się pieczonymi przez siebie ciastami, jeździ bez celu po okolicy, bez opamiętania wydaje pieniądze na zupełnie niepotrzebne rzeczy. Rok temu cała rodzina Curridge odeszła od kościoła, gdyż źle czuli się w protestanckiej wspólnocie. Od tego czasu Heather nie może zaakceptować otaczającej ją rzeczywistości, tęskni za zmarłym ojcem, prześladują ją wspomnienia z przeszłości, kiedy znęcała się nad rodzeństwem Mary i Garym Andrews.

Heather przede wszystkim stawia sobie mnóstwo pytań dotyczących Boga, jego roli w jej życiu, powołania i celów. Na jej drodze staje wiele osób, które ułatwią zrozumienie dręczących ją dylematów oraz przewartościują życie Heather. Niezwykłe kobiety, takie jak Lark, Liza, Anna, Laney, a przede wszystkim siostra Jerusha pozwoliły jej spojrzeć na siebie i swoją obecną egzystencję poprzez potrzeby innych, oczami Boga.

Utwór Lisy Samson, pt. „Niezwykłe lato”, to książka, którą po przeczytaniu nie odkłada się tak po prostu na półkę. Po zapoznaniu się z powieścią „zostaje” ona z czytelnikiem, bo zmusza do zastanowienia się nad sobą. Tak naprawdę każdy z nas boryka się z podobnymi dylematami jak główna bohaterka. Nie wszyscy potrafią je na głos wyartykułować, czy nawet uświadomić sobie problem. Nie każdy też chce radykalnie zmienić swoje życie, tak by żyć zgodnie z własnym sumieniem, jak Heather Curridge. Ktoś powie, że to tylko fikcja literacka, że w prawdziwym życiu nikt nie opuszcza luksusowej rezydencji i przeprowadza się do małego domku, po to by być bliżej potrzebujących.

Do wielu akapitów wracałam kilkakrotnie, niektóre fragmenty zapadły mi głęboko w pamięć, np.

Pragnę tylko woli Bożej, ale nie potrafię odróżnić Jego woli od swojej”

Och, Panie Jezu, ile jest cierpienia na tym świecie. (...) Czy celowo sama siebie znieczulałam, czy może wiele lat temu zaprogramowano mnie tak, żebym unikała życiowych tragedii?”

Czy Bóg nie mógł przynajmniej ochronić mojego syna , biorąc pod uwagę, jak mocno staram się upodobnić do Jezusa?”

Serdecznie polecam,

Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz