tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 8 października 2014

"Więcej czerwieni" - Katarzyna Puzyńska - recenzja

Malownicza wieś Lipowo i sąsiadująca z nią kolonia Żabie Doły - co łączy ze sobą te dwie miejscowości? Może trochę niechęci mieszkańców Lipowa i Żabich Dołów? Może nieuświadomiona rywalizacja, patrzenie „z góry” jedni na drugich, a może jeszcze coś innego?
Otóż w tym sennym, zdawałoby się, otoczeniu, Katarzyna Puzyńska umieszcza akcję powieści, pt. „Więcej czerwieni” - kontynuację Motylka.

Okładka książki Więcej czerwieniMłodszy aspirant Daniel Podgórski, szef komisariatu w Lipowie zostaje powiadomiony, że na jego terenie zostały odnalezione zwłoki młodej kobiety. Podobną informację otrzymuje aspirant Grzegorz Mazur, nadzorujący prace komisariatu w Żabich Dołach: w lesie znaleziono ciało zamordowanej i okaleczonej dziewczyny.

Co łączy ze sobą zamordowane kobiety - „Kózkę” i „Śmieszkę” (pod takimi przezwiskami znali je mieszkańcy Lipowa i Żabich Dołów)? Dlaczego zginęły?
Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy giną kolejne osoby.

Autorka zwodzi czytelnika.  Kiedy wydaje się, że rozwiązanie zagadki jest na wyciągnięcie ręki i właściwie wszystko jest wiadome, czytelnik po kilku stronach musi stwierdzić, że jednak się mylił.
Dla cierpliwych, to znaczy dla tych, którzy nie podejrzeli rozwiązania na końcu książki, Katarzyna Puzyńska daje nieoczekiwane rozwiązanie zagadki kryminalnej.

Przy okazji szukania mordercy wychodzą na jaw rzeczy, które mieszkańcy Lipowa i Żabich Dołów niekoniecznie chcieliby ujawniać.
Jakie sekrety ukrywa właściciel ośrodka wczasowego „Słoneczna Dolina”?
A jakiej tajemnicy strzeże jego syn Marcin Wiśniewski?

Katarzyna Puzyńska przybliża też postacie policjantów, m.in. Daniela Podgórskiego, Grzegorza Mazura i Klementyny Kopp, pracujących nad rozwiązaniem zagadki i pokazuje, że ich prywatne życie nie jest pozbawione problemów.

Krótko podsumowując, uważam, że jest to bardzo dobrze napisana powieść kryminalna, której akcja zaciekawia czytelnika, a na końcu bardzo zaskakuje.

Serdecznie polecam na jesienne wieczory,


Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz