tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 22 października 2014

„Zmowa milczenia” - Katarzyna Pisarzewska – recenzja

Okładka książki Zmowa milczeniaŻyciem mieszkańców małej miejscowości Gosztowo wstrząsa tragiczny wypadek. Szesnastoletni Paweł Tyrlecki zostaje potrącony przez samochód, sprawca nie jest znany, a sam poszkodowany ucieka przed policją i pogotowiem do lasu w wyniku czego ginie z powodu obrażeń wewnętrznych. Sytuacja jest bardzo skomplikowana, rodzice zmarłego rozstali się, poza tym matka chłopca jest rozchwiana emocjonalnie, Alek młodszy brat Pawła, zaniemówił od czasu wypadku. Tyrleccy są bardzo zżytą oraz poważaną rodziną. Mają jednak kilka mrocznych tajemnic...

Sierżant sztabowy Maria Gajda pochodzi z Gosztowa. Zaintrygowana sprawą śmierci szesnastolatka włącza się w dochodzenie. Nie będzie to dla niej łatwe - oprócz wielu niewiadomych w śledztwie, mylnych tropów i fałszywych poszlak, musi zmagać się ze swoim życiem prywatnym. Maria jest kobietą z dość ciężką przeszłością, nigdy nie dogadywała się z matką i całą swoją młodość toczyła z nią „wojnę”. Ma kiepski kontakt ze swoimi współpracownikami, a przede wszystkim mężczyznami. Cały czas próbuje przekonać siebie że dobrze jest być samotną.

Aby rozwiązać sprawę Pawła Maria cofa się siedemnaście lat wstecz i bada równie tajemniczą śmierć Edyty Bielawskiej, która dość mocno była związana z Terleckimi. Na światło dzienne wychodzi coraz więcej tajemnic, atmosfera zagęszcza się. Prawda, którą krok po kroku odkrywa sierżant okazuje się być bardzo niebezpieczna. Dobroduszni i spokojni mieszkańcy małej miejscowości Gosztowo okazują się mieć wiele na sumieniu. Ich „zmowa milczenia” dodatkowo utrudnia prowadzenie dochodzenia i zakrywa wiele mroków z przeszłości. Mimo wszystko dzięki temu śledztwu wielu bohaterom udaje się na nowo ułożyć życie, przede wszystkim Maria Gajda wreszcie odnajduje szczęście.

Świetna książka na jesienne, deszczowe wieczory. Trzyma w napięciu, ciekawi, rozbudza emocje. Dobry warsztat literacki. Czego chcieć więcej :)


                                                                                                                   NiecnyOm, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz