tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 14 stycznia 2015

"Skazy" - Izabela Żukowska - recenzja

W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka ukazała się książka Izabeli Żukowskiej pt. „Skazy”.

Okładka książki SkazyKsiążka opowiada o rodzinie, jej tajemnicach, skrzętnie ukrywanych sekretach oraz bardzo skomplikowanych relacjach między jej członkami. Autorka poprowadziła akcję dwutorowo. Z jednej strony spotykamy Kati młodą kobietę, która po wielu latach pobytu w Niemczech wraca do Polski na pogrzeb matki. Kobiety nie miały ze sobą kontaktu przez wiele lat. Kati zaczyna przeglądać stare dokumenty oraz pamiątki po bliskich i stopniowo odkrywa tajemniczą przeszłość swojej rodziny.

A z drugiej strony autorka przedstawia historię rodziny Hollenbachów. W czasie dwudziestolecia międzywojennego rodzina ta, z której wywodzą się bliźniaczki Johanna i Henrietta, jest jedną z bardziej cenionych gdańskich rodów. Siostry, które mają zupełnie różne charaktery, stają przed trudnymi i kluczowymi w ich życiu decyzjami. Dokonane wybory decydują o ich dalszej przyszłości i rozdzielają je na zawsze.

Autorka oprócz zagmatwanych losów bohaterów w sposób bardzo plastyczny przedstawiła krajobrazy miast, w których przebywały postacie. Szczególnie utkwił mi opis Gdańska w dwudziestoleciu międzywojennym.

„Skazy” autorstwa Izabeli Żukowskiej to wciągająca i bardzo ciekawa lektura. Książkę czyta się szybko i z przyjemnością, choć nie jest to pozycja na jeden wieczór i wymaga więcej uwagi i skupienia niż zwykłe „czytadło”.

Utwór ten polecam wszystkim, którzy chcą poznać historie głównych bohaterów, razem z nimi odkryć rodzinne sekrety oraz miło spędzić czas przy ciekawej książce.



Tilia, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz