tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

niedziela, 5 lipca 2015

"Co, jeśli…" - Rebecca Donovan - recenzja

Okładka książki Co, jeśli...
Co, jeśli… jest się zmuszanym do bycia perfekcyjnym?
Co, jeśli… dziecięca przyjaźń się skończy?
Co, jeśli… postąpiłoby się inaczej?

    Cal, Rae, Richelle i Nicole jako dzieci stanowili nierozłączną grupę przyjaciół. Razem się bawili, mieli swój własny domek na drzewie oraz sekrety, które sprawiały, że byli nierozłączni. Do czasu… Richelle musiała się wyprowadzić – kontakt się urwał. Nicole zaprzyjaźniła się z kimś innym – kontakt się urwał. Tylko Cal i Rae nadal pozostali przyjaciółmi. Chłopak jedzie jednakże na studia, bardzo daleko od domu, pozostawiając dziewczynę w rodzinnym miasteczku.

    W Crenshaw, Cal układa sobie życie – impreza, nowa dziewczyna, miesiąc chodzenia i zerwanie. Nie jest to jednak spowodowane tym, że jest kobieciarzem. Wręcz przeciwnie. Po prostu związki niezbyt mu wychodzą. Pewnego dnia spotyka dziewczynę o niebieskich oczach. Z wyglądu przypomina… Nicole. Ona jednak przedstawia się jako Nyelle i zachowuje się zupełnie inaczej niż przyjaciółka Cala z dzieciństwa. Nicole była spokojna, opanowana, nawet można powiedzieć, że trochę bojaźliwa. Nyelle to zupełne przeciwieństwo. Dziewczyna zdaje się, nie poznawać chłopaka i ciągle pozostawia go z nowymi pytaniami, na które nie odpowiada, gdyż tajemniczość mogłaby być jej drugim imieniem. Cal postanawia dowiedzieć się co przydarzyło się Nicole/Nyelle oraz odpowiedzieć sobie na nękające go pytania. 

    Co, jeśli… to powieść z kategorii: emocje tobą zawładną!. Trudno jest odłożyć ją na później, i trudno jest ją przeczytać w jeden wieczór, gdyż daje do myślenia na każdej stronie, każdym zdaniem. Na zaledwie czterystu stronach, pisarka doprowadziła mnie do skrajnie sprzecznych emocji: od śmiechu po płacz. Bardzo udany jest komentarz Sylwii Niemiec komentarz do tej książki: ,,Szukasz książki, która wstrząśnie tobą bardziej niż góra lodowa Titanikiem? Zatem trafiłeś pod właściwy adres.” Podpisuję się pod tym obiema rękami. Narracja jest płynna, akcja obfita w wydarzenia, a uważny czytelnik z pewnością zauważy symboliczność wypowiadanych przez bohaterów zdań. Postacie budzą bardzo ciepłe uczucia. Uważam, że wiele dziewczyn mogłoby utożsamić się bohaterką Co, jeśli…

   Powieść jest przeznaczona głównie dla dziewczyn, lecz uważam, że poprzez fakt, iż narracja w 90% jest prowadzona przez Cala, to wrażliwa, męska część czytelników z przyjemnością mogłaby oddać się tej lekturze. Polecam szczególnie wielbicielkom Colleen Hoover, która swoimi powieściami Hopeless, Losing Hope i Maybe Someday urzekła wiele czytelniczek.

    Rebecca Donovan to autorka cenionej przez czytelników serii wydawniczej adresowanej do młodego odbiorcy, szczególnie do dziewczyn, pt. ,,Oddechy”, która uzyskała status bestsellera ,,USA Today”. Na serię składają się następujące powieści: Powód by oddychać, Oddychając z trudem oraz Biorąc oddechPisarka jest absolwentką Uniwersytetu Missouri, razem z synem mieszka w niewielkim miasteczku na terenie stanu Massachusetts. Fascynuje ją złożoność życia, uwielbia muzykę i chciałaby chociaż raz spróbować niemal wszystkiego.

Nikki, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Feeria. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz