tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

sobota, 15 sierpnia 2015

"Krach" - Andrew Gross - recenzja

Okładka książki Krach
Andrew Gross jest amerykańskim autorem, który sławę zdobył dzięki powieściom napisanym wspólnie z Jamesem Pattersonem. Od 2006 roku pisze samodzielnie, a na swoim koncie ma trzy niezależne powieści oraz serię o detektywie śledczym. 

Ty Hauck w czwartej książce także nas nie zawiedzie. Były już detektyw policyjny, teraz pracownik prywatnej firmy ochroniarskiej, z uwagą przygląda się coraz to nowszym doniesieniom mediów. Bestialski mord rodziny Marka Glassmana, czołowego tradera jednej z większych firm przy Wall Street. Z powodu jego oszustw przepadają miliony dolarów. Niedługo potem dochodzi do kolejnego zabójstwa tradera giełdowego, tym razem upozorowanego na samobójstwo. Przypadek?
            
Ty Hauck postara się rozwiązać zagadkę morderstw powodujących upadek giełdy. Kto za tym stoi? Terroryści? Może jakiś fanatyk pragnący widowiskowego krachu?
            
„Krach” to opowieść o rzeczywistości, w której nie ma miejsca dla prawdziwych informacji, szczególnie na Wall Street, gdy telefony dzwonią jeden za drugim, a pracownicy żyją w niekończącym się stresie. Władzę sprawuje tutaj fałsz, a bez oszustw nikomu nie uda się osiągnąć sukcesu.
            
Andrew Gross przedstawia nam typowo męski punkt widzenia. Przez całą książkę nie mogłam sobie wyobrazić tej historii napisanej przez kobietę. Giełda, rachunki, czarny SUV… Męskie rozrywki. Właśnie dzięki takiemu podejściu „Krach” ma w sobie coś, co przyciąga. Nie jest to sposób pisania, który czasami jest zbyt rozwlekły, a spora liczba postaci rozprasza i  w pewnym momencie już nie wiesz kto jest kim i z kim się zna, a o kogo istnieniu nie ma pojęcia. Zabrakło mi także opisów wyglądu postaci i odrobinę większej troski o opisy otoczenia, które są bardzo skąpe i mało plastyczne.
            
Te kilka negatywów nie zmienia jednak faktu, że z ciekawością i zapartym tchem doczytałam książkę do końca. Oschły i okrutny świat pieniądza został odwzorowany wręcz idealnie. Nowojorska giełda przeraża, ale też fascynuje. A zagadka, której rozwiązania bez względu na cenę, podjął się detektyw Ty, przyciąga i zachęca byśmy byli świadkami prób odkrycia kto za tym wszystkim stoi.


Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa HarperCollins. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz