tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 26 października 2015

"U brzegu" - Sara Gruen - recenzja

Okładka książki U brzeguTrwa II Wojna Światowa, a mąż Madie postanawia przeprawić się ze Stanów do Szkocji. Dlaczego? Bo chce odnaleźć mitycznego potwora z Loch Ness. Co skrywa? Czy jego daltonizm jest prawdziwy? Dlaczego tak bardzo pragnie zatrzymać przy sobie Madie? I co w tym wszystkim robi tajemniczy Czarnobrody, który de facto nie żyje, przynajmniej według nagrobka?

Książka znanej już pisarki, autorki „Wody dla słoni” Sary Gruen pod tytułem „U brzegu” opowiada historię kobiety Madeleine Hycle.
Autorka świetnie ukazuje zderzenie dwóch kultur: bardzo kulturalnej, wręcz salonowej amerykańskiej i prowincjonalnej szkockiej. To, co najbardziej zaskakuje, to fakt, iż wszystko ze sobą współgra i tworzy fantastyczną całość.

To, co mnie najbardziej urzekło w tej książce to akcja i opisy. Gruen świetnie dozuje wszystkie informacje i buduje napięcie. W bardzo obrazowy sposób oddaje uczucia bohaterów, a opisy krajobrazy sprawiają, że przenoszę się do Szkocji i niemal widzę te lasy, jeziora…
Chylę czoło przed autorką, ponieważ zmusza czytelnika do zwracania uwagi na szczegóły. Coś tak prostego jak kolor rękawiczek okazuje się być kluczem do jednej z największych tajemnic męża Madie. Na plus działa również to, że Gruen oddaje realia wojny. Bez tego książka nie miałaby swojego klimatu, a fabuła nie trzymałaby się  przysłowiowej "kupy".

Jedyna rzecz, która może się nie spodobać, to tak zwane „sceny łóżkowe”.  Ale i pod tym względem autorka mile mnie zaskoczyła. Narracja jest prowadzona bardzo kobieco, podobnie jak w książce „Klątwa pierścienia” autorstwa Cathy Maxwell. Mimo opisów intymnych sytuacji, książka wciąga. I nie sposób się jej oprzeć :).

Patrząc na całość oceniłabym „U brzegu” na dziesiątkę, rzecz jasna, w skali od jeden do dziesięć:).  Jest to książka idealna dla kobiet, które chcą się odprężyć wieczorem przy lekturze, młodych dziewczyn szukających romantycznych przeżyć, czy także po prostu dla kogoś, kto pragnie dreszczyku emocji.

Świetna lektura! Serdecznie polecam

Dydelf, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz