tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 9 grudnia 2015

"Rozdroża" - Sabina Waszut - recenzja

Okładka książki Rozdroża1934 rok, Górny Śląsk. Sophie właśnie wprowadziła się  z rodziną do domu w polskiej części Katowic. Mimo początkowej dyskryminacji ze względu na niemiecką narodowość, rodzina wkrótce się asymiluje. Sophie poznaje Władka. Oczywiście z początku zarozumiały chłopak ją denerwuje i wmawia sobie, że nie chce mieć z nim nic wspólnego. Jednak, jak to zazwyczaj w takich sytuacjach bywa, silna niechęć przeradza się w jeszcze silniejsze uczucie. 

Młodym zakochanym nie będzie dane w pełni rozkoszować się swoją miłością, gdyż wybucha wojna. Władek, jako syn powstańca wielkopolskiego, błyskawicznie angażuje się w walkę. Sophie nie może pogodzić się z rozstaniem z ukochanym. Jednak nie ma wyboru i musi dać sobie radę. A czeka ją wiele, ale to wiele trudności...

Sięgając po książkę, czułam że będzie ona naprawdę świetna i nie można będzie się od niej oderwać. Nie zawiodłam się. Akcja nie jest rozwlekła, bardzo wartka, znalazły się tu wszystkie elementy doskonałej powieści. Obserwujemy przemianę głównej bohaterki, jej proces stawania się dojrzałą i świadomą kobietą. Wszystko to dosmaczone historią w tle, co sprawia, że lektura staje się czystą i jednocześnie edukującą przyjemnością. Rozdziały są krótkie, klarownie podzielone, opatrzone datami, co ułatwia czytanie i nie dopuszcza do chaosu. Pozwala spojrzeć na historię niemiecko - sowieckiej okupacji pod nieco innym kątem. Mając na względzie to, jak traktowani byli Niemcy, a jak zachowywali się Rosjanie. Naprawdę, nie mam tej książce nic do zarzucenia. 

Polecam!

Sheri, 15 lat    

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA.    

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza