tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

środa, 9 grudnia 2015

"Wierny pies pański" - Elżbieta Wiater - recenzja


Okładka książki Wierny pies Pański. Biografia św. Jacka OdrowążaKim był Jacek Odrowąż? To jeden z najbardziej znanych świętych z południa Polski. Urodzony w XII wieku w Kamieniu Śląskim, zmarł w XIII w Krakowie. Jeden z pierwszych Dominikanów w Polsce, mało tego, przyjął habit dominikański od samego założyciela zakonu w Rzymie! Życiowy pielgrzym, jak mało kto, przemierzał kraj wzdłuż i wszerz, zakładając po drodze klasztory, jednak nie zatrzymując się w nich na stałe. Nawracał Prusów na Pomorzu, mieszkał na Rusi, zorganizował klasztor w kościele św. Trójcy w Krakowie, a jest znany nawet w Azji!

Był siódmym dominikaninem i piątym Polakiem wyniesionym na ołtarze. To nadal mało? Na jego temat krąży mnóstwo historii. Część z nich została przedstawiona w książce Elżbiety Wiater, po którą niewątpliwie należy sięgnąć, jeśli chcecie poznać historię niezwykłego świętego, dla którego uzdrawianie to chleb powszedni, wskrzeszanie umarłych to pestka, a który w wolnych chwilach rozdaje pierogi w gratisie do Ewangelii.
                
Wydawnictwo Znak wydało książkę opowiadającą nie tylko o życiu św. Jacka Odrowąża. To umieszczona na kartach historii opowieść o cudach, które naprawdę miały miejsce! Mimo, że św. Jacek żył 800 lat temu, to jego nauczanie nadal jest aktualne. To człowiek, który fascynował kilkaset lat temu i robi to także w XXI wieku za sprawą „Wiernego psa pańskiego”.

Legendy mogą tylko zachęcać do lektury. Książka nie dość, że zawiera ich wytłumaczenia, to także opisuje inne ciekawe fakty z życia świętego. Nie jest napisana językiem, który możemy znaleźć w encyklopedii. Owszem, Elżbieta Wiater używa bogatego naukowego słownictwa, jednak jest ono na tyle zrozumiałe, że nie trzeba czytać biografii św. Jacka ze słownikiem języka polskiego w ręku.

Jeżeli jesteście znudzeni lekkimi książeczkami, które nie wnoszą nic nowego do Waszego życia, to „Wierny pies pański” będzie idealnym rozwiązaniem. A nuż wiedza o jego życiu przyda się w przyszłości.

Ananaska, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 
               


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz