tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

piątek, 29 kwietnia 2016

"Polskie Imperium" - Michael Morys - Twarowski - recenzja

Okładka książki Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą
W 2016 roku ukazała się książka Michaela Morysa-Twardowskiego, pt. „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą”.

Nie ukrywam, że sam tytuł wzbudził moje zaciekawienie, ale i niedowierzanie. Słysząc określenie „imperium” od razu nasuwa się na myśl Imperium Osmańskie czy też Imperium Karola Wielkiego.

Sam autor w prologu napisał:

Tytuł na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt efekciarski. Jednak z każdą przewróconą stroną książki będzie stawał się coraz bardziej uzasadniony.”

W tytule autor stawia odważna tezę i w kolejnych rozdziałach stara się ją udowodnić. Za panowania władców z dynastii Piastów i Jagiellonów, a także później, Polska była ogromną potęgą terytorialną, militarna i gospodarczą. To z decyzjami polskich królów liczyli się sąsiedni władcy, o przychylność polskich monarchów zabiegali włodarze odległych państw oddając Polsce w lenno np. Mołdawię.

W czasach swojej świetności Rzeczpospolita sprawowała kontrolę nad wieloma terenami, między innymi nad: Berlinem, Kijowem, Moskwą, Morzem Czarnym Krymem, Sztokholmem, Kurlandią, wyspą Tobago na Karaibach, wyspą Świętego Andrzeja w Afryce i odcisnęła tam swoje piętno. Dzisiaj trudno wręcz uwierzyć, że panowaliśmy na tak rozległej przestrzeni. Autor w sposób ciekawy, przystępny i zrozumiały opowiada genezę zdobywania poszczególnych terytoriów oraz tłumaczy przyczyny utraty ziem i wpływów. Swoim stylem wypowiedzi wzbudza zainteresowanie odbiorcy historią. Przybliżając szczegółowe opisy zdarzeń, miejsc i postaci sprawia, że czytelnik czuje się jak uczestnik wydarzeń.Dużym dopełnieniem książki są liczne czarno-białe zdjęcia obrazów, pomników, miast oraz grafiki map czy monet.

Serdecznie polecam książkę Michaela Morysa-Twardowskiego, pt. „Polskie Imperium. Wszystkie kraje podbite przez Rzeczpospolitą” nie tylko pasjonatom historii, ale i wszystkim tym którzy chcieliby poznać fakty i ciekawe, a często mało znane postaci, z czasów, kiedy to Rzeczpospolita zawładnęła dużą część Europy.


Tilia, 18 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz