tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 5 kwietnia 2016

,,Za cudze grzechy” - Hanna Cygler - recenzja

Okładka książki Za cudze grzechyRozalia Lubecka: piękna, młoda dziewczyna mieszkająca w dziewiętnastowiecznej Warszawie toczy zupełnie normalne życie, póki  nie spotyka rosyjskiego wojskowego Dymitra Nickołajewicza. Wtedy jej życie wywraca się do góry nogami.

Luiza Hallmann: żona, matka, a przede wszystkim wrażliwa kobieta, która po latach doczekała się wyjazdu razem z rodziną za granicę. Wymarzone wakacje okazują się serią niespodziewanych zdarzeń i odkryć. Czy Luiza sobie z nimi poradzi?

Ignacy Osowski: Jego życie nękają tragedie. Podczas wyjazdu na wakacje giną jego rodzice, a on sam musi się zaopiekować dwójką rodzeństwa. Nagle w pewnej karczmie spotyka tajemniczego mężczyznę, który zdradza mu prawdę o jego rodzicach.

Trzeba przyznać, że książka ma jeden wielki plus: jest napisana przez polską autorkę i mówi o ważnych sprawach. Nie bez powodu umieszcza akcję w czasie zaborów. Czy zastanawialiście się jakie było wtedy życie? Jedno wam powiem, nie było łatwe. Zesłania na Sybir, lekcje w szkole prowadzone po rosyjsku. Walka o niepodległość (również słowem). To wszystko działo się naprawdę .


Hanna Cygler nie przedstawia iluzji o życiu, pokazuje jakie ono naprawdę jest. Rujnuje wszystkie wyobrażenia nastolatek o miłości, o planach na przyszłość. Przedstawia nam twardą rzeczywistość. Pamiętaj - wszystko zawsze może się zmienić, sztuka jest w tym, że trzeba wziąć się w garść i nigdy nie poddawać.

Na początku trudno mi było zrozumieć fabułę. ( może dlatego, że nie czytałam części pierwszej W cudzym domu) Dużo głównych postaci, słowa w innych językach, różne przezwiska bohaterów sprawiają, że książkę na początku czyta się bardzo mozolnie, ale czy tak nie jest w każdej książce? Uważałam ją za złą, ale po pewnym czasie wręcz nie mogłam się od niej oderwać. Jest to powieść warta przeczytania, pomimo małych błędów historycznych.

Gorąco polecam!

Paula, 14 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rebis. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz