tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 19 stycznia 2017

"Wyprzedaż snów" - Marzena Rogalska - recenzja

Okładka książki Wyprzedaż snówUwaga! Uwaga! Niesamowita okazja!!!

Do nabycia porzucone w nagłym odruchu życie. Przedmioty. Ważne, cenne oraz te niewiele znaczące. Wspomnienia. Dobre, piękne, niezapomniane i te gorsze, przykre, które bolą, nagromadzone w dużych ilościach, szczególnie niedługo przed nagłą… ucieczką. I jeszcze do tego uczucia. Niezastąpione, cenne, bolesne, nieodwzajemnione, cudowne i pogmatwane, a także te skrywane, ciche i niewypowiedziane. Kto przygarnie te wszystkie skarby, a może stertę nic niewartych gratów?

Część zostanie sprzedana, nabyta przez nowych, nie mających nic wspólnego z tą historią właścicieli. Ale te cenne, ważne pamiątki, pozostaną ukryte, zachowane do dnia oczekiwanego z nadzieją powrotu. Zarówno materialna część domowego majątku jak i ta skrywana w sercu, niepoliczalna. Kto się nią zajmie? Znajdzie się parę osób. To przyjaciele, którzy pozostali jako jedyni. I mimo, że właścicielka tych skarbów zostawiła wszystko i bez słowa pożegnania odeszła, oni zawsze będą czekali. Wierni i pełni nadziei. Z własnymi myślami i marzeniami. Wraz z rozdzielonym pomiędzy siebie łupem. Z tym, co zostawiła. Z tym, co przechowują, aby kiedyś móc jej oddać.

Agata zostawia wszystko. Wszystko co ma. I to nie raz, ale dwa razy. Opuszcza dom, miasto, wszystkie nagromadzone przez lata rzeczy. I opuszcza też ich. Nie wie, że gdy po latach wróci, odzyska to co najważniejsze. Ich przyjaźń, która zawsze na nią czekała. Zostawieni bez pożegnania ludzie nie odwracają się, a po tylu niepowodzeniach mogą być jedynym pewnym fundamentem.

Czy trudno jest odejść zostawiając wszystko za sobą? 
Czy odwracając się od tylu lat swojego życia można nadal pozostać sobą? 
A może to powroty, w dodatku także bez niczego, okażą się cięższe?

Każdy ma w sobie coś niepowtarzalnego i własny wewnętrzny świat, w którym rosną jego najskrytsze pragnienia. To co pozostało Agacie na nowy początek, może się wydawać skromnym dobytkiem, jednak odpowiednio użyte może być tym, co uratuje ją w niezłomnej walce przy odbudowie tego, czego już nie ma. Przyjaciele, skrzętnie zapisywane sny i niezwykły talent plastyczny. To najcenniejsze, co posiada ta młoda kobieta. Ludzie, którzy wspierają ją stale i pomagają we wszystkim zasługują na jej podziękowanie. Nie wiedząc jak im się odwdzięczyć, podarowuje każdemu kartkę z opisem jednego ze swoich snów. Mają je przeczytać kiedy znajdą się w złej sytuacji, w czasie kryzysu. Agata nie wie, jak wiele mogą zmienić jej dary i ile zdarzeń sprowokują. Jakie skrywane do tej pory pragnienia i uczucia wyjdą na jaw?

Powieść pt. „Wyprzedaż snów”,  autorstwa polskiej dziennikarki Marzeny Rogalskiej opowiada o pięknej, niezłomnej przyjaźni, sztuce budowania trwałych więzi, wsparciu,  nigdy niegasnącej miłości i magii pochodzącej z wiary w marzenia. Zawiera ona niewypowiedziane na czas słowa, skrywane uczucia, piękne gesty, proste a zarazem wielkie marzenia, pogodę ducha, radość i melancholię. Ukazani przez autorkę w niezwykle interesujący i tajemniczy sposób bohaterowie mają barwne życiorysy, ambitne cele i pochodzące z różnych stron wsparcie. Potykają się, cierpią, przechodzą przez ciężkie chwile. Zmagają się ze strachem, tchórzostwem, chorobą, niepełnosprawnością, bólem, stratą, niepewnością, miłością, uczuciem. 

Książka ta ukazuje rzeczywistość z pełną optymizmu wiarą w powodzenie, marzenia i prawdziwe uczucia. Opowiada o sprawach i sytuacjach nas otaczających, jednocześnie robiąc to w taki sposób, że nie zauważamy jak blisko tych tematów żyjemy na co dzień.


Neloinka, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Znak.

1 komentarz:

  1. https://www.facebook.com/Marzena.Rogalska/?hc_ref=PAGES_TIMELINE&fref=nf :)

    OdpowiedzUsuń