tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 27 kwietnia 2017

"Powrót do starego domu" - Ilona Gołębiewska - recenzja

Okładka książki Powrót do starego domu

Alicja Pniewska stanęła na życiowym rozdrożu. Po trzynastu latach małżeństwa wyrzuca ją z domu mąż. Okazuje się, że od dwóch lat ją zdradza i aktualnie spodziewa się dziecka z inną kobietą. Utraciła pracę, której i tak nie lubiła. Pod wpływem impulsu postanawia wrócić do rodzinnego domu znajdującego się w malowniczym Pniewie. Okazuje się ono być balsamem na całe zło świata. Ludzie ją pamiętają, dom wymaga solidnego remontu, jednak przywołuje wspomnienia z dzieciństwa. Podczas nocnej wędrówki na cmentarz poznaje Dziada – dawnego przyjaciela jej dziadka i człowieka, który przeżył piekło wojny.

Książka jest lekka, przyjemna, jednak momentami przesłodzona. Utopijny obraz wsi wydaje się przerysowany. Bohaterka znajduje tu rozwiązania na wszystkie swoje problemy. Nie może mieć dziecka - pod jej opieką finalnie znajdzie się aż dwójka. Jej serce zostało złamane - pojawi się książę na białym rumaku, który to serce uleczy, będzie ją traktował jak ósmy cud świata i stworzy jej prawdziwy raj na ziemi. Problemy rozwiązują się same, każdy wątek zakończony jest happy endem.

Jednak poza tym nierealistycznym wyobrażeniem o życiu, nie mam nic do zarzucenia. Mamy tu wyidealizowany obraz sielskiej wsi, ciekawą fabułę i lekką formę. Książka należy do tego gatunku, po który trzeba sięgnąć jeżeli chwilowo straciliśmy wiarę w piękno życia i łaskawość losu. Przy kawie, ciastku i tej książce na pewno ją odzyskacie.

Ilona Gołębiewska jest nauczycielem akademickim. Debiutowała w 2012 r. tomem poezji „Traktat życia”, należy do Światowego Stowarzyszenia Poetów . Autorka wielu książek i artykułów oraz bajek, baśni, opowiadań dla dzieci i młodzieży. Prowadzi stronę autorską www.ilonagolebiewska.pl.

Sheri, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa MUZA. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz