tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 kwietnia 2012

"Zdradzona" - Latifa Ali, Richard Shears - recenzja


Książka pod tytułem „Zdradzona” jest wynikiem współpracy Richarda Shears’a i Latify Ali. Shears jest dziennikarzem londyńskiej gazety „Daily Mail” w Australii i Azji Południowo-Wschodniej. Jako korespondent wojenny od ponad czterdziestu lat opisuje najważniejsze wydarzenia w wielu miejscach świata. 

„Zdradzona” jest dokonanym przez Richarda, zapisem historii życia Latify. Dziewczyna wraz ze swoją najbliższą rodziną jako dwuletnie dziecko musi uciekać z Kurdystanu, aby uratować życie. Migrują do Australii, gdzie prowadzą względnie szczęśliwe życie. Pewnego dnia Ali wraz z matką i rodzeństwem wyjeżdża do Niemiec. Wkrótce rodzice biorą rozwód, a nastolatka pada ofiarą gwałtu. Następnie jest szantażowana, aby zawrzeć niechciane małżeństwo ze swoim oprawcą. Bunt doprowadza do wielu konfliktów, w efekcie których bohaterka zostaje wywieziona do Kurdystanu. Zamieszkuje wraz z ojcem oraz babką, która nie darzy jej sympatią. Wychowywana w kulturze zachodniej, musi odnaleźć się w ortodoksyjnym świecie muzułmańskim. Przemoc fizyczna,  molestowanie seksualne, złe traktowanie, wyzwiska, wykorzystywanie, to codzienność. Zmuszana do zaaranżowanego małżeństwa staje się więźniem we własnym domu. Dziewczyna za wszelką cenę pragnie powrócić do Australii, gdyż  jej życiu grozi niebezpieczeństwo. Gdyby rodzina odkryła, że zgodnie z muzułmańską kulturą jest „nieczysta” dokonałaby tzw. honorowego zabójstwa. Podejmuje się desperackich, niebezpiecznych prób ucieczki. Zostaje szpiegiem, wdaje się w romans z Davidem, gotowa jest sprzedać wszystko, co posiada. Jednak osoby, na których pomoc liczyła, zawodzą. Nawet konsulat nie traktuje poważnie zgłoszenia o zaistniałej sytuacji. Pozbawiona nadziei oczekuje na najgorsze...

Książka niezwykle poruszająca, trzymająca w napięciu. Zamieszczone zdjęcia ukazujące Latifę oraz życie tamtejszych kobiet, pomagają wyobrazić sobie realia panujące w Iraku. Poruszone problemy kobiet wyznających Allacha oraz ich pozycji społecznej opisane są w bardzo emocjonalny sposób.  Powieść godna polecenia. Powinna przypaść do gustu zwłaszcza czytelnikom lubiącym realne historie, których scenariusze pisze życie.
Papaja, 16 lat

Za tę poruszającą książkę dziękuję Wydawnictwu Świat Książki 


1 komentarz:

  1. Świetna książka, która zostanie w pamięci. Historia, którą powinny poznać kobiety by nabrać pewności siebie i walczyć o własne życie.

    OdpowiedzUsuń