tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 20 września 2012

"Metro 2034" - Dmitry Glukhovsky - recenzja


Dmitry Glukhovsky to wybitny rosyjski autor książek, takich jak „Metro 2033”, czy „Czas zmierzchu”. Już w wieku 23 lat posługiwał się biegle 5 językami. Często zastanawiał się jak będzie wyglądał świat po globalnej katastrofie. W odpowiedzi na tę zagadkę powstała powieść Metro 2033”, a następnie druga  jej część - „Metro 2034”

Metro 2034 - Dmitrij GłuchowskiWyobraźmy sobie sytuację, że rasa ludzka została zdziesiątkowana. Została zaledwie garstka tych, którym udało się przeżyć i którzy codziennie walczą o przetrwanie. Ukrywają się w podziemiach moskiewskiego metra. Nie brzmi zbyt interesująco, prawda? W tej oto książce stajemy się świadkami walki ludzi, którym została tylko nadzieja. Ich plany, marzenia, legły się w gruzach. Nikt nie jest pewny jutra.

Książka opowiada o mieszkańcach jednej ze stacji metra. Ich jedyna nadzieja to amunicja, którą nagle przestali otrzymywać. Ludzie, którzy wyruszają, aby dowiedzieć się, czemu tak się stało, giną bez wieści. Na dodatek pojawiły się nowe istoty, które chcą za wszelką cenę zdobyć pożywienie w postaci ostatnich ludzi. W celu wyjaśnienia wszystkich zagadek wyruszają Hunter - samotny i skrywający tajemnice - brygadier, Homer - pogodny staruszek, Ahmed - młody mężczyzna i Sasza, która właśnie została sierotą.

Jakie przygody spotkają bohaterów?
Czy uda im się przeżyć i rozwikłać zagadkę?

Czytając tę postapokaliptyczną powieść, znajdziecie odpowiedzi na te pytania. Mimo, iż nie miałam okazji przeczytać pierwszej części, po przeczytaniu tej - z chęcią to zrobię. Powieść bardzo mi się spodobała. Książka posiada oryginalną fabułę, autor wykreował własny, mroczny świat. Z każdym rozdziałem przybywa wątpliwości, występuje wartka akcja. Oprócz motywu mutantów, ważną treścią tej powieści jest także ukazanie człowieka, jako istoty słabej, poszukującej swojego miejsca na ziemi. 

Polecam tę książkę fanom mocnych wrażeń i thrillerów. Z pewnością opowieść ta Was wciągnie.

Kamila, 15 lat

Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu Insignis

3 komentarze:

  1. Bardzo ciekawy opis. Czytałam ,,Intruz'' Meyer, wydaje mi się, że tematyka jest podobna. Jak w ręce wpadnie mi ta książka to z pewnością przeczytam. ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. "Metro 2033" było moim zdaniem średnie, ale po tym opisie skuszę się na "Metro 2034".

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawie opisane, być może dzięki niej przekonam się do tego typu książek :)

    OdpowiedzUsuń