tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 20 września 2012

"Sekretne życie Rudolfa Hessa" - Stephen McGinty - recenzja


Szaleniec? Zdrajca? Czy autor realnego planu, który mógł zmienić losy drugiej wojny światowej? Takie pytania zadaje sobie Stephen McGinty, autor książki o Rudolfie Hessie, najbliższym współpracowniku Hitlera. Jego postać przez kilkadziesiąt lat była owiana tajemnicą. „Sekretne życie Rudolfa Hessa” nareszcie daje odpowiedzi na wiele pytań dotyczących jednego z najbardziej zaufanych i oddanych Hitlerowi ludzi. Dlaczego postać Hessa jest tak intrygująca?

Rankiem 11 maja 1941 roku Adolf Hitler otrzymuje wiadomość od Hessa. Jego zastępca swój list zaczyna tak: „Mój wodzu, kiedy otrzymasz ten list, będę w Anglii”. Dlaczego Hess, człowiek znający największe tajemnice Trzeciej Rzeszy, postanowił dobrowolnie udać się na teren wroga? Cofnijmy się w czasie o kilkanaście godzin…

O 17.45 Rudolf Hess wsiada do swojego Messerschmitta i startuje z lotniska, za cel podając Norwegię. Około godziny 23 jest już na wybrzeżu Szkocji. Podczas skoku ze spadochronem traci przytomność. Znajduje go szkocki rolnik i zabiera do swojego domu. Tam zdesperowany Niemiec prosi go, by natychmiast skontaktował go z brytyjskim arystokratą księciem Hamiltonem. 

Dlaczego Hess chce rozmawiać tylko z księciem? 
Co zaprowadziło go aż do Anglii? Szaleństwo? Czy chęć naprawienia błędów Hitlera?

Stephen McGinty dotarł do wielu nieznanych źródeł informacji o Hessie (m. in. stenogramów rozmów i listów do rodziny). Wszystkie informacje podaje rzetelnie, co sprawia, że książka jest bardzo autentyczna i doskonale się ją czyta. To gratka dla miłośników historii II wojny światowej i tajemnic!

- Mimbla, 15 lat

Za wartościową pozycję dziękuję Wydawnictwu Znak.

1 komentarz:

  1. Siedzę i przeglądam różne recenzje szukając książki dla mojego syna na prezent. A tu proszę trafiam idealnie. Mimblo Twój opis książki bardzo mi pomógł. Dziękuję i chyba zostanę z Wami na dłużej :)

    OdpowiedzUsuń