tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 29 kwietnia 2013

"Dobre wychowanie" - Amor Towles – recenzjaDobre wychowanie,,Dobre wychowanie’’ to debiutancka powieść amerykańskiego pisarza Amora Towlesa, przyjęta bardzo dobrze na całym świecie.
            
Kiedy w sylwestrową noc Katey i jej przyjaciółka Eve wychodzą na miasto, aby to uczcić, nie podejrzewają, że poznanie młodego bankiera Tinkera Greya zmieni całe ich przyszłe życie. Uprzejmy, z nienagannymi manierami, szybko zdobywa sobie sympatię kobiet. Nagle wszystko zamienia się w dobrą zabawę i całej trójce wydaje się, że mogą wszystko. Składają wizyty w eleganckich restauracjach, jeżdżą drogimi samochodami i poznają ludzi z wyższych sfer. I tak do czasu wypadku samochodowego, który ma wpływ na całą ich przyszłość.

Nagle przyjaźń Katey i Eve staje pod znakiem zapytania, a obie kobiety przez przypadek wchodzą w wyższe sfery społeczne, pełne skandali, bogatych ludzi i eleganckich przyjęć. Jak nie stracić twarzy i pozostać sobą? Albo zachować przyjaciół, szacunek i jeszcze pracę? Katey będzie musiała porządnie się zastanowić i zdecydować, czego naprawdę chce w swoim życiu.
            
Przede wszystkim książka została napisana w doskonałym klimacie schyłku lat trzydziestych. Czytając, ma się wrażenie przebywania w klubach jazzowych razem z bohaterami opowieści. Dodatkowo, śledząc wydarzenia z punktu widzenia Katey, czytelnik nie jest pozbawiony dowcipnych uwag i wypowiedzi. Narracja jest prowadzona lekko i przyjemnie, przez co czytanie staje się świetną rozrywką. Postaci są sympatyczne i ciekawe. Całość określiłabym jako czarującą. 

Książka godna polecenia każdemu, kto ma ochotę na coś urokliwego.

Dori, 17 lat

Za pasjonującą książkę dziękuję Wydawnictwu Znak.

1 komentarz:

  1. Urokliwe... bardzo ładne określenie. Książka intrygująca i myślę, że kiedyś po nią sięgnę

    OdpowiedzUsuń