tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

"Mariamne" - Pär Lagerkvist - recenzja

Pär Lagerkvist to szwedzki poeta, dramaturg i prozaik, uhonorowany nagrodą Nobla. Autor znany jest m.in. z takich utworów jak: „Barabasz”, „Karzeł”, „Pielgrzym na morzu” czy właśnie „Mariamne”. 

MariamneTytułowa bohaterka jest żoną dobrze znanego z Biblii Heroda - króla Jerozolimy. Władca zakochał się w tej kobiecie od pierwszego wejrzenia i robił wszystko aby ją lepiej poznać. W końcu Mariamne zostaje jego żoną. Właśnie ta delikatna i drobna kobieta stanęła u boku brutalnego, dominującego i nie znoszącego sprzeciwu męża.  Ku zdumieniu wszystkich Mariamne potrafiła wpłynąć na Heroda tak, że choć trochę złagodniał i stał się bardziej wyrozumiały dla swoich poddanych. Jednak Heroda zżera chorobliwa zazdrość o swoją żonę, a miłość z czasem przeradza się w nienawiść.

„Mariamne” to krótki utwór mający niespełna 80 stron. Jednak pomimo swoich niewielkich rozmiarów przemawia do czytelnika w stu procentach.

Cechy charakteru, które posiada Herod można przypisać wielu ludziom, każdy z nas w ciągu swojego życia zmienia się, pozostaje pod wpływem – dobrym czy też złym – innych osób. Istotne jest to, żeby umieć rozróżnić co jest dla nas najlepsze. I ta właśnie książka skłania do takich głębszych przemyśleń i refleksji.

Serdecznie polecam wszystkim tę pozycję. Jest to rewelacyjnie napisany utwór ukazujący ból, cierpienie, chorobliwą zazdrość oraz lęk Heroda. Czytelnik poznaje władcę z najgorszej z możliwych stron, ale autor pokazuje przy tym, również przemianą jaką król przechodzi przy swojej żonie. 

„Mariamne” jest to utwór od którego nie mogłam się oderwać i myślę, że u innych czytelników wywoła taka samą reakcje.


Tilia, 16 lat

Książka okazała się nakładem Wydawnictwa Promic.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz