tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 20 lutego 2014

"Święty na polu chwały" - Tomasz Pompowski - recenzja

Święty na polu chwały
W 2014 roku nakładem Wydawnictwa Rafael ukazała się książka autorstwa Tomasza Pompowskiego, pt. „Święty na polu chwały”. Utwór ten opowiada historię amerykańskiego księdza Vincentego Capodanno, który walczył i pomagał żołnierzom w trakcie wojny w Wietnamie. Duchowny wspierał wojskowych, dając im poczucie, że robią coś wielkiego. Niezależnie od opinii innych ludzi, dawał im poczucie, że robią coś ważnego i wykonują swoją misję. Żołnierze darzyli księdza Capodanno ogromnym szacunkiem i sympatią. Bardzo dobrze obrazują to słowa emerytowanego szefa policji Michaela Johnsona:

„(…) Miał ogromny i pozytywny wpływ na moje życie. Będę zawsze dziękował Bogu, że pozwolił mi dzielić z ks. Vincentem tę krótką część jego życia”

Ksiądz Capodanno zginął podczas trwania operacji "Swift", kiedy udzielał pomocy rannym żołnierzom. Jeden z nich John Lobur pisze o tym tak:

„Wydaje mi się to trochę zabawne, kiedy przypomnę sobie, że nieraz widziałem żołnierzy wroga dokonujących czynów brawurowych i wymagających szalonej odwagi, ale ani razu nie widziałem, by któryś ryzykował życie dla drugiego albo choć próbował opatrzyć rannego kolegę. Ciekawe, co sobie myśleli, patrząc na księdza wychodzącego na linię ognia ze stułą, ale bez broni, Bożego człowieka oddającego w istocie własne życie, aby wspomóc umierającego towarzysza w jego podróży z tego na tamten świat. Jeśli ktokolwiek z tych Wietnamczyków przeżył, to pewnie do tej pory o tym opowiada”

„Święty na polu chwały” to książka, która bardzo dobrze opisuje życie i poświęcenie księdza Vincentego Capodanno. Utwór jest napisany prostym i przystępnym językiem tak, że czyta się go z wielką przyjemnością. W środku książki znalazły się kolorowe zdjęcia przedstawiające duchownego oraz żołnierzy w różnych sytuacjach. Fotografie te pozwalają lepiej wczuć się i wyobrazić sobie wydarzenia opisywane w książce. Na uwagę zasługuje również wydanie dzieła. Bardzo ładna okładka na której zostały umieszczone wypukłe i błyszczące litery wraz z wizerunkiem duchownego.

Polecam tę pozycje wszystkim tym, którzy chcę poznać losy niezwykłego człowieka, który poświęcił życie dla swoich żołnierzy.Tilia, 16 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Rafael.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz