tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

wtorek, 4 marca 2014

„Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania” - Barbara Derlicka - recenzja

 W 2013 roku nakładem Wydawnictwa WAM ukazała się książka dla dzieci autorstwa Barbary Derlickiej, pt. „Gwiazda nad gwiazdami i inne opowiadania”.

okładkaKsiążka zawiera dziewięć opowiadań. Każde z nich przedstawia inną historię, ale to co je łączy to wspólna tematyka – czas Bożego Narodzenia. Bohaterami opowiadań są zabawki choinkowe, np. Gałgankowa Królewna, zwierzęta, rośliny oraz dzieci. Wszyscy przeżywają ciekawe przygody w czasie świat. Opowiadania są niezwykle interesujące, bo autorka używa prostego, ale plastycznego języka. Sprawia, że czytelnik wyobraża sobie scenerię, bohaterów, a także emocję, które nimi kierują. 

Najbardziej podobało mi się opowiadanie, pt. „Gwiazda Betlejemska” Główną bohaterką utworu jest mała Jagoda, która w jasełkach miała się wcielić w postać biednej sierotki – Pepity. Rozczarowanie dziewczynki rolą, było ogromne, bo nie dość, że długi tekst do nauczenia się na pamięć, to jeszcze szary strój i w ogóle katastrofa. Jagoda przestała cieszyć się przedstawieniem i rolą jaką miała odegrać. Była tak rozczarowana, że nie słuchała nauczycielki, która opowiadała o bohaterach przedstawienia.

Kto sprawił, że dziewczynka zmieniła zdanie?
Jaką historię opowiada Pepita?
Co to jest poinsencja?

Książka została pięknie wydana w dużym formacje, na papierze kredowym, ilustrowana kolorowymi, pobudzającymi wyobraźnię obrazkami, których autorką jest Iwona Walczak-Sarna. Zaletą utworu jest również to, że opowiadania są krótkie, ale mądre i posiadające morał.

Jest to wspaniała lektura dla młodszych czytelników, którzy sami mogą zapoznać się z opowiadaniami lub poprosić o to rodziców lub rodzeństwo. Pogoda za oknem raczej skłania dzieci do myśli o wakacjach, niż o Bożym Narodzeniu, ale jestem przekonana, że po ciekawą książkę czytelnik sięgnie niezależnie od pory roku.

Serdecznie polecam!

Tilia, 16 lat 


Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa WAM. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz