tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 19 maja 2014

"Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele" – Eva Mozes Kor i Lisa Rojany Buccieri – recenzja

„Przetrwałam” jest relacją kobiety, która przeżyła obóz w Auschwitz i eksperymenty słynnego Doktora Menglele, znanego również jako Anioł Śmierci. Autorka książki mieszkała w Rumunii wraz z rodzicami i rodzeństwem. Eva wraz z siostrą bliźniaczką i resztą rodziny zostają wywiezione do obozu koncentracyjnego w 1944 roku.

Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele - Eva Mozes KorMając zaledwie dziesięć lat dziewczynki trafiają do jednego z najstraszniejszych miejsc. Zaraz po opuszczeniu  wagonu rodzina zostaje wypchnięta na rampę przed obozem, a później – rozłączona. Ktoś pyta matki, czy dziewczynki są bliźniaczkami, po czym zabiera je. Siostry trafiają do dziwnego miejsca – baraku, przytłacza je widok setek prycz oraz siedzących na nich dziewczynek, w ich wieku. Od razu zostają im przedstawione zasady życia w obozie. Ich opiekunka cały czas podkreśla, że jako bliźniaczki żyją w luksusie. Rzeczywiście było parę rzeczy odróżniających warunki, w których przebywały rodzeństwa badane przez doktora Mengele od życia zwyczajnych więźniów. Dziewczynki podobno dostawały większe racje żywnościowe, a największą wygodą było to, że mogły zachować swoje ubrania i nie musiały nosić pasiaków.

Zgodnie z regulaminem dziewczynki najpierw zabrano do miejsca, gdzie miano wytatuować im numer, który od tego czasu miał zastąpić ich nazwisko. Tutaj po raz pierwszy zauważamy różnicę charakterów sióstr.
Z kolejnych kart tej książki dowiadujemy się, jak silna potrafi być więź między rodzeństwem i jak ważna była pomoc oraz współpraca, żeby przetrwać te ciężkie chwile. Podczas czytania przeżywamy chwile wzruszeń i smutku, kiedy dowiadujemy się o coraz gorszych problemach nadchodzących każdego kolejnego dnia.

Powieść jest wspaniałą relacją osoby, która przeżyła obóz. Moim zdaniem warto czytać tego rodzaju książki, żeby choć trochę wczuć się w sytuację danej osoby. Inaczej poznaje się historię, kiedy mówimy o statystykach, ilości osób, które zginęły w obozach koncentracyjnych, inaczej natomiast podchodzimy do sprawy, kiedy stykamy się z cierpieniem jednostki. 

Gorąco polecam przeczytanie tej książki, mimo że jej tematyka nie jest lekka i przyjemna, ponieważ uważam, że powinniśmy czasami pomyśleć o historii.


Lucienne, 17 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

1 komentarz:

  1. Zgadzam się z ostatnim zdaniem i z chęcią przeczytam tę książkę.

    OdpowiedzUsuń