tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

poniedziałek, 2 czerwca 2014

„Zagubione niebo” - Katarzyna Grochola - - recenzja

Katarzyna Grochola to najpopularniejsza obecnie autorka literatury obyczajowej w Polsce. Każda jej książka okazuje się bestsellerem. Opublikowała siedem powieści, dwa tomy opowiadań oraz dwa tomy rozmów z psychoterapeutą Andrzejem Wiśniewskim. W 2004 ukazała się ekranizacja „Nigdy w życiu!” z Danutą Stenką w roli głównej. Z widownią obliczaną na 1,6 miliona osób ciągle utrzymuje się w czołówce najbardziej kasowych filmów w historii polskiej kinematografii. Na obecną postawę życiową autorki wpłynęła dramatyczna walka z chorobą nowotworową, uwieńczona zwycięstwem.

Zagubione niebo - Katarzyna Grochola„Zagubione niebo” to zbiór piętnastu krótkich opowiadań o problemach różnych bohaterów. Wszyscy borykają się z brakiem miłości, akceptacji, zrozumienia. Mimo różnic wieku między postaciami przeżywają one podobne problemy. Jedne opowiadania zaczynają się szczęśliwie, inne odwrotnie, jeszcze inne całe są smutne, a w niektórych nie da się określić nastroju. Krótsze, dłuższe, szczęśliwe lub nie, wakacyjne przygody lub z „życia wzięte” – każde z nich jest o miłości. O miłości nie tylko do drugiej osoby, ale też do rodziny. Większość miłosnych znajomości zaczyna się od przypadku – zatrzaśnięcie drzwi, wypadek samochodowy, rodząca kotka, wspólna kuszetka... Autorka nie waha się poruszać trudnych tematów, ale nie ukazuje ich w mrocznych, przygnębiających barwach.


Z wszystkich opowiadań najbardziej podobały mi się „Kamień szczęścia”, „Nieudana randka” i „Cienista dolina”, ponieważ są takie... pozytywne i szczęśliwe. Resztę opowiadań również czytało mi się przyjemnie, choć chwilami męczący był dla mnie styl, w którym narracja zlewa się z przemyśleniami bohatera, a te z kolei w niezauważalny niemal sposób przechodzą w myśli innej osoby. 

Niemniej jednak polecam tę książkę wszystkim fanom powieści Katarzyny Grocholi i innych „obyczajówek”.


Madame Noire, 13 lat

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz