tytuł


Recenzje młodzieżowe - bo młodzież też lubi czytać!

czwartek, 30 kwietnia 2015

"No i ja" - Delphine de Vigan - recenzja

Okładka książki No i JaW 2011 roku francuska pisarka Delphine de Vigan wydała bestsellerową książkę pt. „No i ja”. W Polsce utwór ten ukazał się nakładem Wydawnictwa Sonia Draga.

Lou Bertigna to wybitnie uzdolniona trzynastolatka, która dzięki swojej wiedzy i zdolnościom przeskoczyła o kilka klas. Lou jest bardzo nieśmiała i zamknięta w sobie, nie potrafi wchodzić w bliższe relacje z rówieśnikami, zawsze trzyma się na uboczu. Dziewczyna  bardzo dużo czasu spędza obserwując ludzi. Kiedy w szkole zostaje zadany referat, nastolatka decyduje się na rozważenie problemu bezdomności. Dziewczyna wielokrotnie na stacji metra widziała bezdomnych, szczególnie zapadła jej w pamięć jedna osoba, z którą decyduje się nawiązać znajomość. Tak poznaje No. Lou zaczyna spotykać się z osiemnastolatką w barach, rozmawiać z nią i niejako wbrew sobie bardzo szybko się do niej przywiązuje. Nie chce by jej przyjaciółka mieszkała na ulicy.
Nastolatka namawia rodziców, by No zamieszkała razem z nimi. Obecność No w domu  rodziny Bertigna zmienia życie wszystkich jej członków.

„No i ja” to bardzo dobra młodzieżowa książka. Czyta się ją szybko i do tego jest tak napisana, że trudno się od niej oderwać. Autorka w przystępny sposób porusza trudne problemy. Pokazana bezdomność na przykładzie konkretnej dziewczyny i jej historii sprawia, że lepiej można sobie wyobrazić sytuacje, w której znajduje się bardzo wielu ludzi.

Na pewno nie jest to utwór banalny z łatwym do przewidzenia zakończeniem. Wręcz przeciwnie jest to książka, którą porusza, zmusza do refleksji i zapada w pamięć. Polecam wszystkim czytelnikom, ponieważ utwór uczy empatii i pozwala spojrzeć na otaczająca rzeczywistość pod innym kątem.

Tila, 17 lat

Książkę do recenzji otrzymaliśmy od Księgarni Matras. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz